• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Przegląd prasy: Fiskus chce łatwo kontrolować firmy

Tysiące wakatów w polskich firmach. "Rekruterzy wracają z pustymi rękoma" Odtwórz: Tysiące wakatów w polskich firmach. "Rekruterzy wracają z pustymi rękoma"
Tysiące wakatów w polskich firmach. "Rekruterzy wracają z pustymi rękoma" "Źródło: tvn24bis"

Ministerstwo Finansów planuje zniesienie części ograniczeń dla kontroli celno-skarbowych. Pomysł krytykuje resort przedsiębiorczości - informuje czwartkowy "Puls Biznesu".

Jak podaje gazeta, "przedstawiony przez Ministerstwo Finansów (MF) projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) jest w trakcie uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

Łatwiejsze kontrole

Okazuje się, że niektóre jego zapisy niosą poważne zagrożenia dla firm, szczególnie w zakresie kontroli. Analiza stanowiska Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) wskazuje, że projekt MF zmierza do ułatwienia organom skarbowym kontrolowania podatników".

"Projekt zakłada rozszerzenie zakresu, w którym można prowadzić twardą kontrolę celno-skarbową w każdym miejscu po okazaniu legitymacji i upoważnienia stałego na 'każdą kontrolę przestrzegania przepisów prawa podatkowego'. Projektodawca tłumaczy to odwróceniem dotychczasowego podejścia dążeniem do odbiurokratyzowania czynności udzielania indywidualnych upoważnień oraz do przyspieszenia reakcji na niepożądane zjawiska" - cytuje "PB" stanowisko MPiT, podpisane przez wiceministra Mariusza Haładyja.

"MPiT nie zgadza się ze stanowiskiem resortu finansów, że ograniczenia proceduralne dla organów kontroli są zbędną biurokracją. Wiceminister przypomina, że takie ograniczenia mają na celu ochronę interesów kontrolowanych przed dowolnością organów kontroli" - czytamy w dzienniku.

"W tym kontekście Mariusz Haładyj krytykuje zamiar powszechnego stosowania przez fiskusa tzw. stałych upoważnień do przeprowadzania kontroli" - podaje gazeta.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane