• rozwiń
  • WIG20 2147.04 -0.60%
  • WIG30 2429.69 -0.55%
  • WIG 56610.99 -0.50%
  • sWIG80 11471.73 +0.22%
  • mWIG40 3597.06 -0.89%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:50

Dostosuj

Upały. Jest trudniej, ale ograniczenia w dostawach energii nie są przewidywane

Derski o zagrożeniach dla elektrowni w czasie upałów Odtwórz: Derski o zagrożeniach dla elektrowni w czasie upałów
Derski o zagrożeniach dla elektrowni w czasie upałów "Źródło: TVN24 BiS"

Upały utrudniają funkcjonowanie krajowej sieci energetycznej, konieczne jest użycie pewnych środków zaradczych, ale żadne ograniczenia w dostawach i poborze energii elektrycznej nie są przewidywane - poinformowały w środę Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

PSE - operator sieci przesyłowej energii elektrycznej - podkreśliły, że temperatura powoduje zmniejszenie zdolności przesyłowych linii oraz ograniczenia w pracy niektórych bloków energetycznych, wynikające głównie ze zbyt wysokiej temperatury wody chłodzącej. Efektem tych niekorzystnych zjawisk są lokalne trudności z pracą sieci. 

Środki zaradcze

Ze względu na konieczność zapewnienia bezpiecznej pracy sieci PSE uruchomiają adekwatne do potrzeb środki zaradcze. W poniedziałek w ramach tzw. interwencyjnej rezerwy zimnej uruchomione zostały dwa znajdujące się w niej bloki o łącznej mocy 400 MW, w środę uruchomiono kolejny blok o mocy 120 MW.

PSE sięgnęły też po inne środki. We wtorek na skalę lokalną ogłoszony został czasowy - obowiązujący w godzinach 15–22 - stan zagrożenia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej, wynikający z trudnych warunków pracy sieci w regionie obejmującym część województw wielkopolskiego i łódzkiego.

Zgodnie z przepisami prawa energetycznego ogłoszenie stanu zagrożenia było wymagane w celu skorzystania ze środka zaradczego, polegającego na utrzymanie pracy bloków elektrowni z przekroczeniem parametrów zrzutu i poboru wody do lokalnego zbiornika wodnego. Pozwoliło to na przywrócenie warunków bezpiecznej pracy sieci. Również w środę, ze względów bezpieczeństwa pracy sieci operator ogłosił na tym samym terenie stan zagrożenia w godzinach 13:15-18 i polecił zwiększenie produkcji niektórych bloków.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane