• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Praca

Informatyk wciąż poszukiwany. Gorzej z pracą dla nauczycieli

Informatyk wciąż poszukiwany. Gorzej z pracą dla nauczycieli
Foto: TVN 24 Foto: Barometr Ofert Pracy, obrazujący zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy, zanotował w czerwcu br. wzrost - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

Barometr Ofert Pracy, obrazujący zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy, zanotował w czerwcu br. wzrost - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz BIEC.

Gdzie najlepiej?

- Internetowych ofert zatrudnienia jest o 10 proc. więcej niż w okresie poprzedniego koniunkturalnego wzrostu obserwowanego w polskiej gospodarce w 2011 r. i o 30 proc. więcej niż na początku 2007 r., a więc w okresie poprzedzającym kryzys gospodarczy - czytamy w komunikacie.

Z zaprezentowanych danych wynika, że w końcu czerwca br. w internecie opublikowanych pozostawało 109,1 tys. ofert pracy. - Najszybciej napływały one w województwach o wyższym produkcie regionalnym na mieszkańca. Największa ich dynamika wystąpiła w woj. łódzkim i pomorskim. Spośród województw słabiej rozwiniętych stosunkowo optymistyczna sytuacja panowała w woj. lubelskim, podkarpackim i lubuskim - czytamy w komunikacie.

Dodano, że w dobrze rozwiniętym woj. śląskim napływ ofert był słaby, a spadek stopy bezrobocia stracił nieco na dynamice. - W pozostałych województwach nowych ofert pojawiło się niewystarczająco dużo, żeby znacznie obniżyć bezrobocie. Rezultaty tego są szczególnie widoczne w woj. warmińsko-mazurskim i opolskim, w których stopa bezrobocia rejestrowanego (wyłączając zmiany sezonowe) w czerwcu nieznacznie wzrosła. W woj. podlaskim i świętokrzyskim dynamika jej spadku wyraźnie się natomiast zmniejszyła - stwierdzili autorzy badania.

Najgorzej w edukacji

Autorzy zestawienia zwrócili uwagę, że dla przedstawicieli zawodów z zakresu nauk ścisłych lub inżynieryjnych liczba ofert pracy wzrosła w największym stopniu. - Ostatnie miesiące przyniosły w tej kategorii ogłoszeń wyraźne zmiany. Podczas gdy w ubiegłym roku pod względem dynamiki napływu nowych ofert pracy "królowała" informatyka, od kilku miesięcy ta tendencja osłabła. Obecnie największe, w ujęciu procentowym, wzrosty liczby wolnych miejsc pracy występują w ochronie środowiska, budownictwie, a także w sektorze badań i rozwoju i dla pracowników fizycznych - podano.

Zaznaczono jednocześnie, że w przypadku informatyki, mimo osłabienia, tendencja do wzrostu zapotrzebowania na nowych pracowników utrzymuje się. W tej kategorii najwięcej ofert pracy dotyczy: programowania, administracji, internetu i grafika komputerowych.

Z danych wynika ponadto, że liczba ofert dla inżynierów produkcji w czerwcu spadła, jednak była znacznie wyższa niż przed rokiem. Wyraźnie negatywne zmiany obserwowane są w energetyce. Z kolei usługi były drugą, po naukach ścisłych, kategorią ofert pod względem wzrostu w czerwcu. - Było to zasługą rozwijającej się branży szeroko pojętych usług zdrowotnych, a w tym opieki zdrowotnej, urody i rekreacji - wyjaśniono.

Dodano, że drugą branżą, która przyczyniła się do wzrostu była logistyka, a przede wszystkim zarządzanie łańcuchem dostaw, zaś w nieco mniejszym stopniu sam transport.

- Najmniej optymistyczna sytuacja panuje w edukacji. W czerwcu spadek zapotrzebowania na nowych pracowników dotyczył również instytucji szkoleniowych, a nie jedynie podstawowej ścieżki edukacji" - czytamy w komunikacie. - Ograniczenie liczby wolnych miejsc pracy obserwujemy również w turystyce, a w tym w hotelarstwie i gastronomii - napisano.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane