• rozwiń
    • WIG20 2205.27 -0.31%
    • WIG30 2495.11 -0.20%
    • WIG 57899.31 -0.15%
    • sWIG80 11417.48 -0.31%
    • mWIG40 3668.41 +0.53%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:48

Dostosuj

Temat: Motoryzacja

Nowy most na Wiśle do A4. Ma połączyć dwa województwa

Nowe drogi w systemie viaTOLL Odtwórz: Nowe drogi w systemie viaTOLL
Nowe drogi w systemie viaTOLL "Źródło: TVN Turbo"

Jesienią 2020 roku powinien być gotowy nowy most na Wiśle łączący Borusową w Małopolsce z Nowym Korczynem w województwie świętokrzyskim. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie ogłosił przetarg na wykonawcę tej inwestycji. Będzie ona dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego obu województw.

Obecnie mieszkańcy, którzy chcą w tym miejscu przeprawić się przez rzekę, muszą korzystać z promu lub pokonać około 20 km do najbliższego mostu.

Zgodnie z warunkami przetargu ogłoszonego w formule zaprojektuj i wybuduj, wybrany wykonawca będzie miał za zadanie opracowanie dokumentacji projektowej oraz uzyskanie wszystkich niezbędnych zgód i pozwoleń, w tym Zgody na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID) - w terminie 12 miesięcy od daty podpisania umowy, a także wykonanie robót budowlanych.

Nowy most łączący południową część województwa świętokrzyskiego z autostradą A4 w Małopolsce ma mieć 670 metrów długości. Oprócz samej przeprawy po obu jej stronach wybudowane zostaną drogi dojazdowe o łącznej długości około dwóch kilometrów. Termin wykonania zadania został określony na 30 października 2020 roku.

Jaki koszt

Inwestycja to wspólne zadanie obu województw, którego kosztami podzielą się po połowie. Zostanie ona zgłoszona do Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020. Na terenie Świętokrzyskiego powstanie dodatkowo most na Nidzie oraz obwodnica Zbludowic (na to jedno zadanie będzie ogłoszony osobny przetarg).

W kwietniu zeszłego roku marszałkowie obu regionów podpisali porozumienie dotyczące realizacji tej inwestycji.

Marszałek Małopolski Jacek Krupa mówił wtedy, że budowa mostu i połączenie woj. małopolskiego ze świętokrzyskim uruchomi zupełnie nową nitkę komunikacyjną, ważną nie tylko dla transportu pasażerskiego, ale przede wszystkim gospodarczego.

Jak oceniał marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, nowa przeprawa to spełnienie marzenia wielu pokoleń mieszkańców południowej części naszego regionu. Przypomniał też, że w latach 30. w tym miejscu funkcjonował drewniany most, który został zniszczony w pierwszych miesiącach II wojny światowej.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane