• rozwiń
  • WIG20 2265.49 +1.58%
  • WIG30 2612.20 +1.33%
  • WIG 59329.12 +1.00%
  • sWIG80 13923.37 -0.30%
  • mWIG40 4538.64 +0.07%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:11

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Przegląd prasy. Rewolucja dla pracowników: zmiany w sprawie niedziel, cios w palaczy

Gładoch o zmianach w Kodeksie pracy Odtwórz: Gładoch o zmianach w Kodeksie pracy
Gładoch o zmianach w Kodeksie pracy "Źródło: TVN24 BiS"

Proponowane zmiany w Kodeksie pracy przewidują między innymi, że pensja za nadgodziny nie trafiałaby od razu do kieszeni zatrudnionego. Zmiany dotyczą również pracy w niedziele oraz konieczności odpracowania "przerwy na papierosa" - czytamy w czwartkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Jak podaje gazeta, jedną z najpoważniejszych zmian w projekcie nowego Kodeksu pracy, które proponuje powołana przez rząd komisja kodyfikacyjna, dotyczy ponadwymiarowego czasu pracy.

Pieniądze za nadgodziny

W okresie wzmożonego zapotrzebowania na produkty czy usługi firmy zatrudnieni pracowaliby dłużej, jednak pensja za nadgodziny nie byłaby wypłacana automatycznie. Informowaliśmy o tym  już na początku grudnia.

- Trafiałaby na konto powiernicze pracownika prowadzone przez przedsiębiorcę - wyjaśniła cytowana przez "DGP" wiceprzewodnicząca komisji prof. Monika Gładoch.

Zmiany czekają również osoby palące. Jak czytamy, jeśli zatrudniający zezwala na przerwy na papierosa, to będzie mógł się domagać, aby osoby z nich korzystające odpracowały ten czas, ale nie w ramach nadgodzin.

Praca w niedziele


Projektowane zmiany przewidują też, że firma będzie mogła zlecać pracę w sześć niedziel w ciągu roku, pod warunkiem jednak, że zatrudniony wyraziłby na to zgodę. W małych przedsiębiorstwach, liczących do 50 osób, trzy niedziele mogłyby być pracujące bez zgody podwładnego.

Inne zmiany zakładają m.in. podwyższenie dodatku za pracę w nocy oraz zwolnienie mikrofirm z obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy - czytamy w "DGP".

Pełny projekt komisja ma przedstawić w połowie marca.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
grazka 57
bezplatne przerwy na papierosa rozumiem, praktykowane w wielu krajach, ale jakies konto powiernicze? praca w niedziele i to bez zgody pracownika niedopuszczatne. Co na to Duda zwiazkowiec?
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane