• rozwiń

Przepisy emerytalne do poprawki. Ważne zmiany dla ponad stu tysięcy osób

Cezary Kaźmierczak o emeryturach obywatelskich Odtwórz: Cezary Kaźmierczak o emeryturach obywatelskich
Cezary Kaźmierczak o emeryturach obywatelskich "Źródło: TVN24 BiS"

Rencistom, którzy po osiągnięciu odpowiedniego wieku automatycznie nabywają uprawnienie do emerytury, będzie przysługiwało prawo do najniższego świadczenia emerytalnego w wysokości 1 tysiąca złotych - zakłada projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Od 1 marca tego roku wysokość najniższej emerytury, która przysługuje pod warunkiem posiadania stażu pracy 22 lata w przypadku kobiet oraz 25 lat w przypadku mężczyzn, została podniesiona do 1 tys. zł. Przepisy nie objęły jednak rencistów, którzy po osiągnięciu wieku emerytalnego automatycznie nabyli prawo do świadczeń emerytalnych.

Według wyliczeń resortu rodziny, pracy i polityki społecznej sprawa dotyczy 105 tys. osób.

Doprecyzują przepisy

Resort poinformował, że pracuje "nad doprecyzowaniem i uspójnieniem" przepisów emerytalnych.

"Resort rodziny przygotował projekt ustawy, którego celem jest rozszerzenie gwarancji nabycia prawa do najniższej emerytury dla osób pobierających emerytury przyznane z urzędu zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy do wysokości równej kwocie 1000 zł (odpowiada wysokości najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy) albo 750 zł (odpowiada najniższej wysokości renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy)" - napisano w komunikacie.

Projekt zakłada również, by prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, z wyłączeniem prawa do rent z ubezpieczenia wypadkowego, mogła uzyskać tylko osoba, która nie osiągnęła wieku emerytalnego i której nie ustalono prawa do emerytury.

Resort podkreślił, że projekt nowelizacji znajduje się etapie uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji publicznych. Projektowane zmiany mają wejść w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia.

Najniższa emerytura

Od 1 marca wysokość najniższej emerytury (pod warunkiem określonego posiadania stażu pracy), renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinnej została podniesiona z kwoty 882,56 zł do kwoty 1000 zł, wysokość renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy - z kwoty 676,75 zł do kwoty 750 zł, a renty socjalnej - z kwoty 741,35 zł do 840 zł.

O tym, że podwyżka nie objęła wszystkich emerytów, poinformowała we wtorek "Gazeta Wyborcza".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane