• rozwiń

Temat: Rząd PiS

Przekop przez Mierzeję Wiślaną coraz bliżej. Wybrano lokalizację

Minister Gróbarczyk o przekopie Mierzei Wiślanej Odtwórz: Minister Gróbarczyk o przekopie Mierzei Wiślanej
Minister Gróbarczyk o przekopie Mierzei Wiślanej "Źródło: tvn24"

Urząd Morski w Gdyni, a tym samym ministerstwo wybrało lokalizację w miejscowości Nowy Świat jako najlepszą do realizacji przekopu przez Mierzeję Wiślaną - poinformował podczas czwartkowej sesji Rady Miasta w Elblągu Marek Gróbarczyk, szef resortu gospodarki morskiej. W rozmowie z TVN24 dodał, że "lokalizacja musi być jeszcze potwierdzona przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, która wyda raport oddziaływania środowiskowego".

Podczas czwartkowej sesji w Elblągu minister podkreślał, że "inwestycja nie ma żadnych zahamowań, nie jest zakłócona, prace przebiegają zgodnie z planem".

Priorytet rządu

Marek Gróbarczyk zaznaczył, że przygotowane koncepcje dotyczą trzech miejscowości, które były podane i zakładane w pierwotnym kształcie projektu. Jednak - jak mówił - "Nowy Świat zyskuje najlepsze warunki, jeśli chodzi o inwestycje, raport oddziaływania środowiskowego oraz ewentualne kompensacje, które trzeba uczynić w ramach dochowania sztuki budowlanej czy też wykonania tej inwestycji zgodnie z dyrektywami, przede wszystkim środowiskowymi".

- Inwestycja budowy kanału żeglugowego przez Mierzeje Wiślaną jest jednym z priorytetów naszego ministerstwa i naszego rządu, co do realizacji - zapewnił szef resortu gospodarki morskiej.

- Projekt programu wieloletniego, który został przyjęty w zeszłym roku, opiewający na kwotę 880 mln zł, ma trwałe finansowanie i w tym zakresie nie przewidujemy żadnych zmian. Do tego została przyjęta specustawa, która ma na celu przyspieszenie działań i likwidację wszelkich barier wynikających z tytułów administracyjnych czy też związanych z odwołaniami i wydłużonymi terminami w zakresie wyjaśniania wszelkich uwag - mówił.

Przypomniał, że podstawowym elementem i wykładnią budowy tego kanału jest zachowanie bezpieczeństwa państwa i swobodnej żeglugi na Zalewie Wiślanym, co - jak zaznaczył - oczywiście nie zwalnia przed wszelkimi rygorami wynikającymi z zakresu i obowiązywania dyrektyw unijnych w zakresie ochrony środowiska, jak i również krajowych.

Rozpoczęcie prac

Na początku września tego roku Grzegorz Witkowski, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, poinformował, że rozpoczęcie prac budowlanych przy przekopie przez Mierzeję Wiślaną zaplanowano na listopad przyszłego roku.

- Wcześniej, bo w drugim kwartale 2018 roku powinna zostać wydana decyzja środowiskowa w tej sprawie - dodał.

Już wtedy wskazywał, że przekop prawdopodobnie ma powstać w miejscowości Nowy Świat. W czwartek tę lokalizację potwierdził minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk. - Urząd Morski w Gdyni a tym samym ministerstwo wybrało lokalizację w miejscowości Nowy Świat jako najlepszą do realizacji przekopu przez Mierzeję Wiślaną - poinformował.

O kanale

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma mieć około 1 km długości i 5 metrów głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości - 20 m. Koszt inwestycji jest szacowany na ok. 880 mln zł.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane