• rozwiń

Orlen szykuje się na Ruch. "Duży potencjał"

PKN Orlen chce się połączyć z Lotosem Odtwórz: PKN Orlen chce się połączyć z Lotosem
PKN Orlen chce się połączyć z Lotosem "Źródło: tvn24"

Droga do przejęcia 100 procent akcji Ruchu przez PKN Orlen jest otwarta. Widzimy w tym projekcie duży potencjał - poinformował na Twitterze w piątek prezes naftowej spółki Daniel Obajtek.

W kwietniu Alior Bank, PKN Orlen i PZU zawarły porozumienie w sprawie warunków transakcji dotyczącej przejęcia spółki Ruch. Porozumienie zakładało, że bank przejmie 100 proc. akcji Ruchu, a następnie sprzeda je PKN Orlen.

Alior Bank zamierzał przejąć akcje w sposób uzgodniony z PKN Orlen, przy czym do przejęcia miało dojść po prawomocnym zatwierdzeniu postępowań układowych.

Decyzja sądu

Ruch poinformował w piątek, że Sąd Okręgowy wydał prawomocne postanowienie zatwierdzające układy Ruchu z wierzycielami.

Sąd zatwierdził propozycję umorzenia 85 proc. wierzytelności w stosunku do wydawców będących wierzycielami, w stosunku do których zadłużenie spółki wynosiło co najmniej 1 mln zł na dzień otwarcia tego postępowania oraz umorzenie 50 proc. wierzytelności mniejszych wierzycieli, wobec których spółka miała zadłużenie w wysokości powyżej 100 tys. zł na dzień otwarcia tego postępowania.

Zdaniem Obajtka decyzja sądu jest "ważna i konstruktywna". "Droga do przejęcia 100 proc. akcji RUCH SA przez PKN ORLEN jest otwarta. Widzimy w tym projekcie duży potencjał" - napisał Obajtek na Twitterze.

Orlen podał w komunikacie, że kolejnym istotnym etapem warunkującym przeprowadzenie tej transakcji, będzie uzyskanie zgody organu antymonopolowego.

"Przejęcie spółki Ruch to dla nas przede wszystkim ważny projekt biznesowy, który wpisuje się w ujęty w strategii PKN Orlen rozwój segmentu detalicznego" - dodał cytowany w dokumencie szef Orlenu.
Redukcja wierzytelności

W maju warszawski sąd restrukturyzacyjny odmówił zatwierdzenia układów Ruchu z wierzycielami i uwzględnił wówczas niektóre zastrzeżenia części wierzycieli do układów - związane np. z powołaniem rady wierzycieli czy dostępem wierzycieli do informacji.

Ruch złożył w sierpniu 2018 roku wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego w celu zawarcia układu częściowego.

W połowie kwietnia tego roku wierzyciele Ruchu, objęci przyspieszonymi postępowaniami układowymi, zgodzili się na częściową redukcję swoich wierzytelności.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane