• rozwiń

Przegląd prasy: Znikające prawo do informacji

Ekspert o odrabianiu przerw na papierosa Odtwórz: Ekspert o odrabianiu przerw na papierosa
Ekspert o odrabianiu przerw na papierosa "Źródło: TVN24 BiS"

Tuż przed przedłożeniem Radzie Ministrów projektu ustawy tytoniowej wyrzucono z niego możliwość informowania o nowatorskich wyrobach tytoniowych. O niejasnych okolicznościach zniknięcia tego zapisu pisze "Puls Biznesu".

Od kwietnia 2018 r. prowadzone są pracę nad zmianą ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania wyrobów tytoniowych. Wiele do powiedzenia na ten temat ma nie tylko Ministerstwo Zdrowia, ale też inne resorty czy organizacje branżowe. Na ostatnim etapie prac w projekcie zaszły istotne zmiany dotyczące możliwość informowania konsumentów o cechach nowatorskich wyrobów tytoniowych. Chodzi m.in. o e-papierosy oraz papierosy, w których tytoń rozgrzewa się, ale nie pali.

Na początku pod naciskiem innych resortów MZ wprowadziło do projektu zapis pozwalający na informowanie konsumentów o tych produktach, jednak tuż przed przedłożeniem projektu Radzie Ministrów, bez słowa wyjaśnienia, resort zdrowia wycofał się z tych zapisów - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Dostęp do informacji

Ministerstwo Zdrowia od początku było niechętne zapisom. W oficjalnych dokumentach podkreślało, że ani opakowania wyrobów tytoniowych, ani produkty nie mogą zawierać jakiegokolwiek elementu, który "zachęca do spożycia, stwarzając błędne wrażenie co do cech wyrobu, jego skutków dla zdrowia i związanych z nim zagrożeń" oraz "sugeruje, że dany wyrób tytoniowy jest mniej szkodliwy niż inne".

Odmiennego zdania był jednak choćby resort rolnictwa - czytamy w "PB". Ministerstwo przekonywało że "w projekcie ustawy powinny zostać dodane przepisy dotyczące możliwości informowania konsumentów w punktach sprzedaży detalicznej o podstawowych cechach nowatorskich wyrobów tytoniowych. Przekazy te nie mogą zachęcać do zakupu lub używania takich produktów, promować ich czy sugerować, że dany wyrób tytoniowy jest mniej szkodliwy niż inne, ponieważ byłoby to sprzeczne z dyrektywą tytoniową, niemniej jednak użytkownicy wyrobów tytoniowych powinni mieć możliwość dostępu do informacji o nowych markach wyrobów oraz ich podstawowych cechach".

Rada Ministrów miała się zająć projektem ustawy tytoniowej we wtorek, ale ostatecznie tego nie zrobiła.

Na rynku polskim nowatorskie wyroby tytoniowe sprzedają dwa z czterech największych koncernów tytoniowych świata: Philip Morris oraz British American Tobacco. Trzeci pod względem udziału w polskim rynku Imperial Tobacco nie posiada w ofercie tej technologii.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane