• rozwiń

Przegląd prasy: Odszkodowanie z OC, nawet gdy naprawy dokona właściciel

Jesteś dobrym kierowcą? Możesz dostać zniżkę na ubezpieczenie Odtwórz: Jesteś dobrym kierowcą? Możesz dostać zniżkę na ubezpieczenie
Jesteś dobrym kierowcą? Możesz dostać zniżkę na ubezpieczenie "Źródło: TVN Turbo"

Poszkodowanemu należy się odszkodowanie odpowiadające kosztom profesjonalnej naprawy pojazdu. Nawet jeśli sam naprawił swoje auto - czytamy w środowej "Rzeczpospolitej".

Jak podaje gazeta, to "sedno najnowszego wyroku Sądu Najwyższego pokazującego meandry likwidowania szkody powypadkowej".

Wola poszkodowanego

SN wskazał, że poszkodowany może, według swojego wyboru, żądać od ubezpieczyciela zapłaty kosztów hipotetycznej naprawy albo zapłaty odpowiedniej sumy ustalonej zgodnie z metodą różnicy - napisała "Rz".

Metoda ta polega na określeniu różnicy pomiędzy dwoma stanami dóbr: hipotetycznym, jaki istniałby, gdyby nie nastąpiło zdarzenie wyrządzające szkodę, oraz rzeczywistym, jaki wytworzył się na skutek zdarzenia szkodowego.

Roszczenie o zapłatę odszkodowania i jego zakres, nie zależy od tego, czy to poszkodowany dokonał naprawy - podkreśla "Rz".

Jak czytamy, poszkodowany nie może żądać zapłaty kosztów (hipotetycznej) naprawy tylko wtedy, kiedy przywrócenie stanu poprzedniego byłoby niemożliwe albo nadmiernie trudne czy kosztowne.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane