• rozwiń

Przegląd prasy: rośnie długość życia i jakość opieki. Ale nie w Polsce

Przegląd prasy: rośnie długość życia i jakość opieki. Ale nie w Polsce
Foto: Shutterstock Foto: We wszystkich państwach OECD, z wyjątkiem Grecji, USA i Polski, istnieje powszechny dostęp do służby zdrowia - czytamy w raporcie

Autorzy raportu OECD w podsumowaniu blisko 300-stronnicowego opracowania piszą, że rosną długość życia, jakość opieki, dostęp do nowoczesnych leków. Jednym z niewielu wyjątków - wymienionych explicite we wstępie - jest Polska - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

"We wszystkich państwach OECD, z wyjątkiem Grecji, USA i Polski, istnieje powszechny dostęp do służby zdrowia", albo: "dzięki wcześniejszej diagnozie w większości państw zwiększyła się długość przeżycia przy zachorowaniu na raka. Wyjątkiem są Polska i Chile" - "DGP" cytuje raport.

Na szarym końcu Europy

Opracowanie bierze pod lupę stan zdrowia i jakość opieki nad pacjentami w krajach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Jak zaznacza dziennik, przyglądając się kolejnym aspektom opieki medycznej można zauważyć, jak bardzo Polska odstaje od innych państw OECD, zwłaszcza europejskich.

Np. wydatki na zdrowie przedstawiane jako procent PKB – w tej sferze zanotowaliśmy największy wzrost w ostatnich latach, ale mimo to jesteśmy z naszymi nakładami na szarym końcu Europy; źródła finansowania leków - współpłacenie chorego, czyli to co zostawia pacjent w aptece, jest w Polsce najwyższe - wylicza "DGP".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
marik1973
że jesteśmy na szarym końcu finansowania to nie jest żadne odkrycie, przy tak dużej ilości umów śmieciowych za które nie odprowadza się składki do ZUS i a co za tym idzie do NFZ i przy takich niskich dochodach nie z czego tych składek nazbierać
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
PL2016
Skoro w Polsce nie rośnie długość życia to Tusk nas okłamał. Podnoszenie wieku emerytalnego PO argumentowała rosnącą długością życia. A tu proszę OECD podało że owszem rośnie ale nie w Polsce.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane