• rozwiń

Przegląd prasy: Polski gigant zbrojeniowy pod kreską

NIK źle ocenia proces tworzenia PGZ Odtwórz: NIK źle ocenia proces tworzenia PGZ
NIK źle ocenia proces tworzenia PGZ

Polska Grupa Zbrojeniowa miała w 2017 roku ponad 110 milionów złotych straty. Teraz waży się jej los - informuje we wtorkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak czytamy w "DGP", ze skonsolidowanego sprawozdania finansowego Polskiej Grupy Zbrojeniowej wynika, że przychody spółki ze sprzedaży wyniosły w 2017 roku 4,98 mld zł. To o 15 proc. więcej niż rok wcześniej. Zysk ze sprzedaży zamknął się w tym czasie kwotą 203 mln zł, podczas gdy rok wcześniej było to zaledwie 12 mln zł.

Jak zauważa "Dziennik Gazeta Prawna", to oznacza, że grupa na swojej podstawowej działalności, czyli sprzedaży uzbrojenia, które sama w pewnej części wytwarza zarabia coraz więcej.

Jednak w ogólnym rozrachunku zbrojeniowy gigant  jest na minusie. "Skonsolidowana strata brutto wyniosła w ub.r. 112 mln zł. Rok wcześniej firma była pod kreską 104 mln zł" - pisze dziennik.

Więcej na płace

W 2017 r. mocno wzrosły wydatki na wynagrodzenia. Na pensję przeznaczono 1,08 mld złotych, czyli o ponad 120 mln złotych więcej niż rok wcześniej.

Wzrost wynika ze zwiększenia zatrudnienia, ale też w pewnej części są to odprawy wypłacone poprzedniemu zarządowi.

Co dalej?

Zdaniem "DGP" wydźwięk raportu ma znaczenie, ponieważ właśnie waży się polityczna przyszłość Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Dziennik wskazuje, powołując się na osobę związaną z PiS, że możliwe są dwa rozwiązania. Dalsze inwestowanie w spółkę z nadzieją na sprawną realizację kontraktów dla polskiego wojska i osiąganie zysków w przyszłości lub podział PGZ i wybranie kilku spółek, na które rząd będzie stawiał.

O PGZ

PGZ została utworzona w 2013 r. w ramach konsolidacji przemysłu zbrojeniowego. Jak czytamy na stronie grupy, skupia ona ponad 60 spółek, w których pracuje 17,5 tys. osób. Łącznie ma udziały w ponad stu spółkach i roczne przychody na poziomie 4,5 mld zł.

W skład Grupy wchodzą spółki branż zbrojeniowej, stoczniowej, nowych technologii, finansów i nieruchomości, a także wojskowe przedsiębiorstwa remontowo-produkcyjne.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane