• rozwiń

Odwołanie od decyzji skarbowej będzie fikcją? Eksperci alarmują

Odwołanie od decyzji skarbowej będzie fikcją? Eksperci alarmują
Foto: sxc.hu Foto: Postępowanie skarbowe będzie trudniejsze?

Od dziś dyrektor izby skarbowej staje się oficjalnie pracodawcą urzędników pracujących w urzędach skarbowych. To spowoduje, że to właśnie on będzie rozpatrywał decyzje podwładnego, a co za tym idzie, ich kwestionowanie stanie się trudniejsze - pisze "Rzeczpospolita".

Zdaniem prawników, na których powołuje się gazeta, taka reorganizacja skarbówki "oznacza złamanie zasady dwuinstancyjności postępowania podatkowego". Urzędnicy też mają obawy - czytamy.

Pod przełożonego?

Eksperci obawiają się, że pracownicy skarbówek będzie wydawali decyzje tak, by zadowolony z niej był dyrektor. To właśnie on będzie też organem odwoławczym.

- Czy można mówić o zapewnieniu niezależności w orzekaniu przez organ pierwszej instancji, skoro o ocenie pracy jego pracowników będzie decydował de facto organ odwoławczy? - zastanawia się w rozmowie z "Rzeczpospolita" doradca podatkowy i partner w KPMG Dariusz Malinowski.

Z kolei zdaniem Artura Nowaka, partnera w kancelarii DZP Domański Zakrzewski Palinka, "z pewnością zostaną podjęte próby podważenia decyzji fiskusa ze względu na naruszenie zasady dwuinstancyjności".
Według ekspertów naturalnym działaniem pracowników będzie uzgodnienie z „przełożonym" działania, czyli decyzji, i chęć uzyskania dobrej oceny pracy.

Ministerstwo pracy zapewnia z kolei, że zasada dwuinstancyjności (możliwość odwołania się od decyzji do kolejnej instancji) nie zostanie naruszona - czytamy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
bogdan55
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane