• rozwiń

Przedsiębiorcy uciekają na Słowację, żeby nie płacić składek. ZUS nie może nic zrobić

Przedsiębiorcy uciekają na Słowację, żeby nie płacić składek. ZUS nie może nic zrobić
Foto: flikr/ Effervescing Elephant CC-BY-SA Foto: Słowacja stanie się rajem dla polskich firm?

Słowacja może być nowym rajem podatkowym dla polskich przedsiębiorców - pisze w środę “Dziennik Gazeta Prawna”. Według gazety, coraz więcej właścicieli małych firm zatrudnia się u naszych południowych sąsiadów, aby nie płacić składek ubezpieczeniowych od działalności prowadzonej w Polsce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest bezradny.

"DGP" zwraca uwagę na coraz większe składki ubezpieczeniowe, jakie muszą płacić polscy przedsiębiorcy.

Jak pisze dziennik, Polacy znaleźli jednak na to nowy – na dodatek zgodny z prawem – sposób. Otóż zgodnie z europejskimi przepisami osoba zatrudniona jako pracownik w dowolnym kraju UE może prowadzić firmę w Polsce bez obowiązku opłacania składek jako przedsiębiorca do ZUS.

ZUS bezradny

Eksperci zwracają jednak uwagę, że choć przepisy unijne obowiązują od 2010 r., to wcześniej ZUS kwestionował prawo właścicieli firm do podlegania ubezpieczeniu w kraju, w którym pracują na etat. Sytuacja zmieniła się dopiero po wyroku Sądu Najwyższego z czerwca 2013 r. Na jego podstawie ZUS został zobowiązany do uznawania ubezpieczenia w innym kraju przy jednoczesnym zwolnieniu z płacenia składek od prowadzenia działalności.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane