• rozwiń

Tyska fabryki Fiata stanie? Związkowcy domagają się podwyżek

Tyska fabryki Fiata stanie? Związkowcy domagają się podwyżek
Foto: Fiat Auto Poland Foto: Tyska fabryka Fiata wyprodukowała w 2014 roku blisko 314 tys. samochodów

Związkowcy z tyskiej fabryki Fiata, którzy domagają się podwyżki płac - po 420 zł brutto dla każdego pracownika - w czwartek manifestowali przed bramą zakładu. Uważają, że firma, która notuje wysokie zyski, powinna lepiej płacić pracownikom.

W wiecu informacyjno-protestacyjnym wzięli udział nie tylko pracownicy fabryki Fiata, ale też firm kooperujących z nią. Jak podają, ich zarobki nie zmieniły się od 2011 r. - Bardzo cieszę się, że przyjechali koledzy z innych zakładów. Ważne, byśmy byli zjednoczeni w walce o podwyżki - powiedziała przewodnicząca Solidarności w spółce Fiat Auto Poland (FAP) Wanda Stróżyk.

Zyski rosną, a zarobki stoją

- W ciągu trzech lat Fiat potroił zyski, które sięgają ok. 300 mln zł rocznie, a pracownicy zarabiają tyle samo, co w 2011 roku, gdy po raz ostatni zwiększono stawki godzinowe - podkreśliła Stróżyk i dodała, że w spółkach kooperujących w Fiatem pracodawcy uzależniają podwyżki od wzrostu wynagrodzeń w FAP. W części z tych firm trwają spory zbiorowe. Solidarność planuje zaostrzenie akcji protestacyjnych.

- Jeśli wkrótce nie dojdzie do kompromisu, zaostrzymy protest. Jeśli u nas dojdzie do strajku, samochody przestaną zjeżdżać z linii produkcyjnej - powiedział Mateusz Gruźla z „S” z Denso Thermal Systems Polska, firmy dostarczającej FAP deski rozdzielcze.

Kolejny wiec zaplanowano na 26 stycznia. Na ten sam dzień zarząd zaprosił związkowców z FAP na spotkanie. - Być może wreszcie uda się coś uzgodnić - powiedziała Stróżyk.

Rzecznik FAP Bogusław Cieślar przekazał, że rozmowy ze związkowcami są "zasadą obowiązującą w spółce" i planowane są spotkania, na których poruszane będą tematy interesujące związki zawodowe i pracodawcę, w tym m.in. płace i uelastycznienie czasu pracy. - Kierownictwo tyskiego zakładu Fiata jest odpowiedzialne za miejsca pracy, za przyszłość tyskiego zakładu, za jego dalszą modernizację i rozwój - podkreślił Cieślar.

Rzecznik podał, że średnia płaca brutto w FAP za rok 2014 wyniosła ok. 5600 zł.

Postulaty związkowców

Związkowcy domagają się wzrostu wynagrodzeń dla wszystkich pracowników spółki oraz Fiata w wysokości 420 zł brutto od 1 lipca 2014 roku oraz tego, by podwyżka za drugie półrocze ubiegłego roku została wypłacona załodze w formie wyrównania. Podobne postulaty zostały zgłoszone w firmach, współpracujących z FAP.

Tyska fabryka Fiata wyprodukowała w 2014 roku blisko 314 tys. samochodów, wobec 295,7 tys. aut rok wcześniej. Ponad 259 tys. wyprodukowanych w ubiegłym roku aut to marki koncernu Fiat Chrysler Automobiles: Fiat 500 (ok. 189 tys.), Abarth 500 (ok. 9 tys.) i Lancia Ypsilon - (ok. 61 tys.). Pozostała część produkcji to Ford Ka, produkowany w Tychach na mocy umowy z koncernem Ford.

Zakład zanotował wzrost produkcji (o ponad 6 proc.) po raz pierwszy od pięciu lat. Na rok 2015 FAP prognozuje wielkość produkcji podobną do ubiegłorocznej. Przedstawiciele fabryki tłumaczą dobry wynik utrzymującym się popytem na wytwarzane w Tychach auta, głównie Fiata 500, który dominuje w produkcji tyskiego zakładu.

Duży pracodawca

Produkcja tyskiej fabryki Fiata zmniejszała się systematycznie od pięciu lat. W rekordowym 2009 r. zakład wyprodukował 605 tys. samochodów, a rok później 533,5 tys. W 2011 r. produkcja wyniosła 467,7 tys. aut, a w 2012 r. - 348,5 tys. egzemplarzy. Skokowy spadek produkcji wiązał się głównie z zaprzestaniem produkcji modelu panda classic. W 2013 r. z tyskiego zakładu wyjechało 295,7 tys. samochodów. 2014 rok jest pierwszym, kiedy produkcja znów wzrosła.

Z zatrudnieniem przekraczającym 3,3 tys. pracowników Fiat Auto Poland należy do największych pracodawców w woj. śląskim. Spółka jest też liderem eksportu w polskiej branży motoryzacyjnej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
objektywny
Proponuje dac pracownikom Fiata 8,5€ na godzine. Moze wtedy jedna wyplate dostana, zaznaczam tylko jedna !!!!. Powodzenia Fiaciarze !!!!.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Jas80
Już zapomnieli, że to nie jest państwowa fabryka. Fiat ją po prostu może zamknąć. Oczywiście nie teraz, doraźnie coś tam ugrają ale za rok inaczej poukładają produkcję w koncernie i fabryka w Polsce ,może okazać się niepotrzebna.
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
elbezet
- nie muszą zamykać, jeśli EU pomoże Ukrainie to przeniosą fabrykę za Bug w ramach pomocy.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane