• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Trwa protest w popularnych sklepach. Nie ma "większych utrudnień w zakupach"

Ceny żywności poszły w górę. Sprawdź, co podrożało i o ile Odtwórz: Ceny żywności poszły w górę. Sprawdź, co podrożało i o ile
Ceny żywności poszły w górę. Sprawdź, co podrożało i o ile "Źródło: TVN24 BiS"

Pracownicy ponad tysiąca sklepów biorą udział akcji "Pan da" organizowanej przez NSZZ "Solidarność" - podała związkowa organizacja. W ten sposób zwracają uwagę na - ich zdaniem - złe warunki pracy, czyli między innymi niskie płace i ciągłe braki kadrowe. - To nie jest strajk włoski, ale akcja informacyjna - mówi Alfred Bujara z Solidarności. Sieci handlowe informują zaś, że nie ma utrudnień w zakupach.

W ogólnopolskiej akcji miało wziąć udział kilkanaście tysięcy pracowników zatrudnionych w około trzystu dyskontach, hipermarketach i centrach dystrybucyjnych. Mowa m.in. o sklepach z sieci: Biedronka, Auchan, Tesco, Decathlon, Dino, Arel, Amazon, H&M czy Makro Cash and Carry.

Więcej niż planowano

Alfred Bujara, szef handlowej Solidarności podkreślił, że "jest zadowolony z akcji", bo jest dużo szersza, niż początkowo zapowiadano.

- W akcji biorą udział pracownicy ponad tysiąca sklepów, dyskontów, sieci handlowych - mówił Alfred Bujara, a w rozmowie z tvn24bis.pl dodał, że liczba uczestników akcji jest dużo większa, niż planowano. Mówił też, że akcja przebiega spokojnie.

- To nie jest strajk włoski, ale akcja informacyjna. Nie chcemy, aby nasza akcja negatywnie odbiła się na klientach. Liczymy na ich wyrozumiałość, bo ten protest leży również w ich interesie. Każdy z nas, robiąc zakupy, widzi, że pracowników w sklepach jest za mało. Pracownicy biegają po sklepie, wykładają towar na półki, wypiekają pieczywo i wykonują mnóstwo innych obowiązków. A gdy kolejki robią się zbyt długie, wzywa się ich dzwonkiem na kasę. To praca ponad siły - wyjaśnił w rozmowie z tvn24bis.pl Bujara i podkreślił, że w ostatnich kilkunastu latach poziom zatrudnienia w poszczególnych sklepach, należących do dużych sieci handlowych, systematycznie spada.

- Obowiązkom, które kiedyś wykonywały dwie lub trzy osoby, obecnie musi podołać jeden pracownik. Polska jest traktowana jak kraj drugiej kategorii. Praca jest dwa razy cięższa, a klienci przez niedobór pracowników są obsługiwani znacznie gorzej - dodał.

Szef handlowej Solidarności podkreślił też, że związkowi zależy na poinformowaniu klientów o warunkach pracy, jakie od lat panują w branży.

- Pracownicy przykleili do ubrań specjalne naklejki. Rozdają też klientom ulotki informujące o przyczynach protestu. Wydrukowano ich 100 tysięcy - mówił tvn24bis.pl Bujara.

Zakupy bez problemów

Według informacji zebranych przez Polską Agencję Prasową w Warszawie na pięć sprawdzonych miejsc (Auchan Wola, Tesco Extra i stacja benzynowa Tesco - przy ul. Górczewskiej, Decathlon przy ul. Lazurowej, Biedronka przy Nowym Świecie) tylko pracownicy Tesco Extra pracowali zauważalnie wolniej, mieli też naklejki "Pan da".

W Łodzi protest przebiegał dość spokojnie, ale podobnie jak w stolicy nie wzięli w nim udziału pracownicy wszystkich sieci, w których - według zapowiedzi "S" - miał się odbyć.

Z kolei w Poznaniu strajk pracowników sieci handlowych był niezauważalny. Żaden ze sklepów m.in. sieci Biedronka, które odwiedziła reporterka agencji, nie brał udziału w akcji. Żaden z nich nie był też w jakikolwiek sposób oznaczony. Podobnie było w Krakowie.

O wpływ akcji Solidarności na sytuację klientów zapytaliśmy m.in. w biurze prasowym Jeronimo Martins Polska, do której należy sieć sklepów Biedronka. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że wszystkie sklepy sieci są dziś otwarte i mimo większego ruchu jej władze "nie odnotowały przypadków większych utrudnień w zakupach".

Problemów dla klientów nie odnotowały też władze sieci sklepów Dino.

Bez strajku włoskiego

Według wcześniejszych zapowiedzi akcja miała być strajkiem włoskim i polegać "na przesadnie skrupulatnym i dokładnym wykonywaniu powierzonych obowiązków". Na konferencji prasowej 27 kwietnia informował o tym sam Bujara.Dziś szef handlowej Solidarności podkreślił w rozmowie z tvn24bis.pl, że akcja "Pan da" przebiega spokojnie, a w sklepach nie ma kolejek, bo pracodawcy obsadzili pracownikami więcej kas niż zwykle.

- W kilkunastu sklepach, jakie dziś wizytowałem, obsadzone są niemal wszystkie kasy. Widać, że sieci handlowe się przygotowały. Gdyby codziennie na kasach była taka obsada, to nie musielibyśmy organizować naszej akcji - mówił tvn24bis.pl Bujara i dodał, że na co dzień sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

- Pracownicy handlu skarżą się na przeciążenie pracą wynikające ze zbyt małej liczby zatrudnionych osób. Dodatkowo na pracowników nakładane są kolejne obowiązki, co nie pociąga za sobą wzrostu wynagrodzeń. Z drugiej strony sieci handlowe chwalą się w mediach podwyżkami płac, ale są one bardzo niewielkie i nie odpowiadają oczekiwaniom załogi. Co więcej, często wraz ze wzrostem wynagrodzenia zasadniczego odbierane są inne składniki płac. W efekcie na tych podwyżkach pracownik wychodzi na zero lub nawet traci – tłumaczył Bujara.

Handlowa Solidarność zapowiedziała też, że jeśli pracodawcy z branży handlowej nie rozpoczną konstruktywnego dialogu ze stroną społeczną, organizowane będą kolejne, coraz bardziej radykalne protesty.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
awa953
Jak siłą nie wywalczą szacunku dla siebie i dla wykonywanej przez siebie pracy, to żaden kapitalista czy to zachodni czy polski nie odda nawet jednego grosza zatrudnianym przez siebie ludziom, zawsze będą płakali nad utraconymi zyskami.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
rafael_remza
A do jakich ' lepszych' czasów odwołuje się Solidarność? Do socjalizmu i pustych półek? No tak, wtedy były odgórnie ustalane zasady i brak wszystkiego a na półkach tylko ocet i sól.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
pth
Loading...
pth
Zamkną sklepy w niedziele, to część pracowników zostanie zwolnionych, to pozostali nie będą myśleć o podwyżkach.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
johnny75
Nienawidzę typowo polskiego wyzysku.Żaden cywilizowany kraj w Europie nie funduje swoim obywatelom takiego upokorzenia! Ktoś powinien położyć temu kres.
 • 0
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane