• rozwiń
  • WIG20 2342.51 -0.06%
  • WIG30 2679.16 -0.08%
  • WIG 60929.94 +0.05%
  • sWIG80 11959.82 +0.27%
  • mWIG40 4051.25 +0.39%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Górniczy protest w Warszawie. Apel do prezesa PiS o "natychmiastową reakcję"

Protest związkowców JSW w Warszawie Odtwórz: Protest związkowców JSW w Warszawie
Protest związkowców JSW w Warszawie "Źródło: tvn24"

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej złożyli w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości petycję adresowaną do prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego. Domagają się w niej między innymi dymisji ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego oraz odwołania członków rady nadzorczej JSW z jego nominacji.

Od 12 czerwca w Jastrzębskiej Spółce Węglowej trwa akcja protestacyjna, ogłoszona przez działające w spółce reprezentatywne organizacje związkowe. Dzień wcześniej rada nadzorcza JSW odwołała ze stanowiska jej prezesa Daniela Ozona, czemu sprzeciwiali się związkowcy.

W oświadczeniu po jego odwołaniu przewodnicząca rady nadzorczej JSW Halina Buk poinformowała, że wśród przyczyn decyzji rady było m.in. nierealizowanie zobowiązań wynikających z umowy o zarządzanie, niewłaściwy nadzór nad spółkami grupy kapitałowej, nadmierne wydatki na wyjazdy służbowe, ograniczanie radzie dostępu do informacji przy podejmowaniu kluczowych decyzji, świadome wprowadzanie w błąd strony społecznej co do procesów prowadzonych w spółce, a w efekcie utrata zaufania rady nadzorczej.

Drugi w tym miesiącu

W poniedziałek po godz. 11 związkowcy z JSW rozpoczęli protest na ul. Nowogrodzkiej przed siedzibą PiS.

- Chcę powiedzieć tak, żebyście to zapamiętali: minister Tchórzewski, żeby zrealizować swoje cele, niszczy ludzi. Najpierw zniszczył dwóch członków zarządu, odwołując ich przez radę nadzorczą, nie dając żadnego uzasadnienia, ludzi, którzy nie wiedzieli o chodzi (...) Dobrych ludzi wyrzucił, a na koniec wyrzucił Ozona - to jest właśnie niszczenie ludzi bez żadnych zarzutów - mówił szef "Solidarności" w JSW Sławomir Kozłowski.

Ponadto protestujący wywiesili transparent, na którym było napisane: "Żądamy dymisji Tchórzewskiego".

Poniedziałkowy protest jest drugim protestem górników w tym miesiącu; pierwszy miał miejsce 11 czerwca. Związkowcy przekonywali wtedy, że w ich ocenie Ozon wyprowadził spółkę z zapaści finansowej, a także doprowadził do wypłacenia pracownikom zaległości finansowych.

Do protestu odniósł się 19 czerwca minister energii Krzysztof Tchórzewski. "Zaplanowany na 24 czerwca wyjazd do Warszawy z żądaniem mego odwołania, za to, że Rada Nadzorcza Spółki odwołała rozrzutnego prezesa JSW, napawa mnie ogromnym smutkiem. Przypomnę tylko, że w okresie jego kadencji dochodziło do nieprzemyślanych wydatków, pochopnych decyzji i braku współpracy z Radą Nadzorczą" - napisał w liście do załogi JSW.

Petycja do prezesa

Przedstawiciele związków złożyli petycję adresowaną do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, w której proszą o "natychmiastową reakcję w sprawie przywrócenia normalności w Jastrzębskiej Spółce Węglowej".

Zdaniem związkowców skandalem jest to, że "od początku tego roku akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej na giełdzie spadły o 32 proc., a od szczytu z początku 2018 roku aż o 58 proc.".

"Górnicy JSW, mieszkańcy Jastrzębia i Śląska do pana ministra Krzysztofa Tchórzewskiego już stracili zaufanie. Za chwilę stracą je także do partii, którą Pan kieruje. Jeśli nie chce Pan przed jesiennymi wyborami zaszkodzić Prawu i Sprawiedliwości, proszę nam pomóc. Los 26 tysięcy naszych pracowników i milionów Polaków leży w Pana rękach" - czytamy w petycji.

Związkowcy apelują w niej o podjęcie "najlepszych decyzji dla: Jastrzębskiej Spółki Węglowej, gospodarki i kraju". "Liczymy na odwołanie członków Rady Nadzorczej z ramienia ministerstwa, dymisję ministra Tchórzewskiego, odejście z ME Pani (Małgorzaty) Niezgody (dyrektor Departamentu Nadzoru i Polityki Właścicielskiej w ME - PAP) i Pana (Andrzeja) Burskiego (dyrektora Departamentu Kontroli i Audytu w ME) jako wyjątkowych szkodników JSW" - dodano.

Pod petycją podpisały się przedstawiciele trzech związków: ZOK Solidarność, ZZ Kadra oraz Federacji ZZG.

Protestujący zapowiedzieli, że na odpowiedź na złożoną petycję czekają do 6 lipca. Jeśli jej nie otrzymają pojadą do Katowic na konwencję PiS.

Postępowanie konkursowe

W JSW trwa obecnie postępowanie konkursowe, które ma wyłonić nowy zarząd spółki. O stanowisko prezesa ubiega się pięciu kandydatów, a w sumie na pięć stanowisk w zarządzie spółki kandyduje 13 osób. Rozmowy z kandydatami, które zdecydują o obsadzie stanowiska prezesa spółki i jego czterech zastępców, odbędą się w Warszawie 25 czerwca.

Obecnie zarządem spółki kieruje Robert Małłek, oddelegowany do pełnienia tej funkcji przez radę nadzorczą. Zarząd tworzą także wiceprezes ds. technicznych Tomasz Śledź oraz wiceprezes ds. pracowniczych, wybrany przez załogę Artur Wojtków.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
jowagryf
Spadek akcji o 58% w ciągu roku? To sprawa dla CBA /tylko nie tego obecnego/, nie dla prezesa.
Chociaż, jak tyle węgla sprowadzają od swojego patrona zza wschodniej granicy....
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane