• rozwiń

Na etacie 26 dni urlopu dla każdego. Propozycja rewolucyjnych zmian w kodeksie pracy

Dostała płatny urlop. Aby zająć się chorym psem Odtwórz: Dostała płatny urlop. Aby zająć się chorym psem
Dostała płatny urlop. Aby zająć się chorym psem "Źródło: TVN24 BiS"

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy zaproponuje 26 dni urlopu dla pracowników, niezależnie od stażu pracy - poinformował wiceprzewodniczący komisji dr Liwiusz Laska. Zaznaczył, że komisja chce także uniemożliwić "wypychanie" pracowników na samozatrudnienie.

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy (KKPP) od kilkunastu miesięcy opracowuje nowy kodeks pracy. Przewodniczącym komisji został wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki. W marcu komisja ma przedstawić swoje rozwiązania. Według specjalistów obecnie obowiązujący kodeks pracy (z 1974 roku) jest przestarzały, skomplikowany i nie przystaje do dzisiejszych realiów rynku.

Taki sam urlop dla każdego

Dr Laska podkreślił, że komisja zaproponuje, aby każdy zatrudniony na umowę o pracę (na pełen etat) miał do dyspozycji 26 dni urlopu wypoczynkowego, niezależnie od stażu pracy i ukończonej szkoły lub studiów wyższych. - Każdy pracuje tyle samo i tyle samo należy mu się urlopu. Czy osobę, która rozpoczyna pracę, czy drugi rok pracy, mamy traktować w taki sposób, że jej należy się mniej urlopu? - pytał.

Obecnie jest tak, że wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 dni, jeśli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat lub 26 dni, jeśli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat. Wlicza się do tego nie tylko okres zatrudnienia, ale także np. czas nauki, służby wojskowej czy urlopu bezpłatnego.

- Pamiętam, że urlopu bardziej potrzebowałem po pierwszym roku pracy, bo dla mnie było to pewnym szokiem po studiach, na których miało się trzy miesiące przerwy i zimowe ferie - dodał ekspert. Według niego, przyznanie 26-dniowego urlopu wszystkim pracownikom nie wpłynie istotnie na rynek pracy. Zwrócił uwagę, że stosunkowo niewiele osób, według danych, ma prawo tylko do 20 dni urlopu. Komisja dyskutuje jeszcze nad rozwiązaniem, czy niewykorzystane dni urlopu można będzie odbierać w kolejnym roku.

Wiceprzewodniczący KKPP poinformował też, że komisja zaproponuje doprecyzowanie przepisów w kwestii urlopów dla osób, które nie pracują na pełen etat.

Zmiany dla samozatrudnionych

Dr Laska zapowiedział, że duże zmiany w kodeksie komisja zaproponuje dla samozatrudnionych.

- Przygotowujemy definicję tego, do którego momentu uznać osobę, która powinna pracować na podstawie umowy o pracę, a do którego uznać, że jest samozatrudniona - wyjaśniał. - Jeżeli ktoś pracuje dla jednego podmiotu i jego działalność gospodarcza nie wnosi zasadniczych wartości dla zleceniodawcy, to będzie uznawane to jako praca na umowę o pracę - dodał. Jak podkreślił, propozycja ma uniemożliwiać "wypychanie" pracowników na samozatrudnienie.

- Jeżeli ktoś pracuje u mnie w biurze i wykonuje moje polecania przez pięć dni w tygodniu, to jaka to jest indywidualna działalność gospodarcza? W Polsce poszliśmy za daleko w fikcję, liberalizując przepisy - argumentował.

CO JESZCZE MOŻE SIĘ ZMIENIĆ - SPRAWDŹ

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane