• rozwiń

Polka w elitarnym gronie. Będzie walczyć z korupcją w Europie

Polka w elitarnym gronie. Będzie walczyć z korupcją w Europie
Foto: pk.gov.pl Foto: Grażyna Stronikowska

Prokurator Grażyna Stronikowska z Prokuratury Krajowej będzie pierwszym polskim przedstawicielem w składzie Komitetu Nadzoru (KN) Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Finansów.

"Rola członka KN jest niezwykle istotna, ponieważ bierze on udział w sprawowaniu nadzoru nad OLAF z mocnym mandatem działania, powierzonym przez instytucje Unii Europejskiej. Pięcioosobowy Komitet Nadzoru OLAF, złożony z ekspertów z państw członkowskich, monitoruje wykonanie zadań dochodzeniowych Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych" - poinformował resort.

Decyzję o przyjęciu prok. Stronikowskiej w skład Komitetu podjęła 13 czerwca 2016 r. Grupa Wysokiego Szczebla w Brukseli. Polską kandydatkę zgłosiło Ministerstwo Finansów po konsultacjach przeprowadzonych w styczniu 2016 r. przez pełnomocnika rządu do spraw zwalczania nieprawidłowości finansowych na szkodę Rzeczpospolitej Polskiej lub Unii Europejskiej, wiceministra Wiesława Jasińskiego.

W walce z szarą strefą

Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) utworzony został 28 kwietnia 1999 r. Jego celem jest zwalczanie korupcji, nadużyć budżetu Unii oraz przemytu papierosów i alkoholu. Urząd posiada kompetencje nadzoru podatkowego, działa zarówno wewnątrz struktur unijnych, jak i w państwach członkowskich.

Instytucja jest niezależna od Komisji Europejskiej oraz innych struktur unijnych. Komitet Nadzoru OLAF składa się z 5 ekspertów, powołanych spośród kandydatów mających "doświadczenie w pracy na stanowiskach wysokiego szczebla w organach sądowych lub dochodzeniowych, lub też na porównywalnych stanowiskach związanych z dziedzinami działalności Urzędu". Są oni mianowani za wspólnym porozumieniem Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji. Ich kadencja trwa pięć lat.

Prokurator Stronikowska dotychczas pracowała w Departamencie ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Pracowała też m.in. w wydziale przestępczości zorganizowanej prokuratury w Bydgoszczy oraz wydziale śledczym w Toruniu. W latach 2000–2001 jako urzędnik OBWE przebywała na misji w Kosowie.

 

Minister sprawiedliwości ma sposób na bezkarność komorników. Nowa ustawa ukróci nadużycia?

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
cy_wil
A czy to członek PiS Bo jak nie to skąd ta pewność, że będzie godnie i patriotycznie wypełniać powierzoną Jej rolę. Taką gwarancję dają tylko członkowie PiS( np: pan prokurator PRL Piotrowicz)
  • 2
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane