• rozwiń

Temat: 12 listopada wolny od pracy

Głosowanie na ostatnią chwilę. Sejm zajmie się dniem wolnym od pracy

Sejm zajmie się ustawą o 12 listopada Odtwórz: Sejm zajmie się ustawą o 12 listopada
Sejm zajmie się ustawą o 12 listopada

Po 14.00 ruszyło środowe posiedzenie Sejmu, którego pierwszym punktem jest rozpatrzenie senackich poprawek do ustawy ustanawiającej 12 listopada dniem wolnym od pracy.

Zgodnie z przepisami uchwalonymi przez Sejm 24 października 12 listopada 2018 r. ma być świętem narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Jednocześnie ma to być dzień wolny od pracy. 26 października Senat zaproponował trzy poprawki do ustawy.

Poprawki Senatu

O czym będą decydować posłowie? Jedna z senackich poprawek skreśla preambułę ustawy, druga usuwa sformułowanie, iż dzień 12 listopada 2018 r. jest "uroczystym Świętem Narodowym", proponując w to miejsce zapis, że dzień ten jest "Świętem Narodowym z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej".

Trzecia poprawka z zaproponowanych przez Senat skreśla artykuł 3 ustawy, zgodnie z którym 12 listopada mają nie obowiązywać zasady ograniczające handel w niedziele i święta.

Zaskoczeni obywatele

Projekt wzbudzał kontrowersje podczas prac w Senacie. - Jesteśmy w takiej sytuacji, w której zapewne uchwalimy, że niedziela jest w poniedziałek. Senat, Sejm mogą wszystko, ale nie sądziłem, że dojdzie do takiej sytuacji, że stulecie niepodległości będzie także 12 listopada - mówił kilka dni temu Bogdan Borusewicz, senator Platformy Obywatelskiej.

- Wielu obywateli będzie zaskoczonych wprowadzeniem tej ustawy i tutaj nie ma co tego ukrywać. Jak sobie poradzą, to już jest na ich głowie. Natomiast większość obywateli - jestem o tym przekonany - będzie tym dodatkowym świętem uradowanych - stwierdził Czesław Ryszka z Prawa i Sprawiedliwości, który był sprawozdawcą projektu.

Prezydent

Ustawa o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w wersji ustalonej przez posłów trafi następnie do prezydenta Andrzeja Dudy.

29 października prezydencki minister Błażej Spychalski poinformował, że prezydent Andrzej Duda podpisze tę ustawę.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane