• rozwiń
  • WIG20 2183.25 +0.85%
  • WIG30 2470.27 +0.77%
  • WIG 57418.58 +0.69%
  • sWIG80 11429.60 -0.17%
  • mWIG40 3647.38 +0.29%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka wg PiS

Kupisz większe mieszkanie. Dzięki programowi Rodzina 500 plus

Kupisz większe mieszkanie. Dzięki programowi Rodzina 500 plus
Foto: TVN24BiŚ Foto: Dodatkowe pieniędze mogą zwiększyć zdolność kredytową

Program Rodzina 500 plus może zwiększyć zdolność kredytową nawet o 209 tys. złotych - szacują eksperci zajmujący się rynkiem nieruchomości. Część banków najprawdopodobniej będzie uwzględniać, przy wyliczeniu naszej zdolności kredytowej, to świadczenia. Oznacza to, że rodziny, które otrzymają pieniądze mogą np. starać się o większe mieszkanie.

Program Rodzina 500 plus zdaniem rządu ma przede wszystkim poprawić dzietność w naszym kraju, ale okazuje się, że może pomóc wielu osobom poprawić również sytuację mieszkaniową.

Wszystko przez to, że otrzymywane co miesiąc 500 złotych to duży i pewny dochód na lata, który w oczach banku może być zabezpieczeniem kredytu. Oznacza to, że rodziny, które otrzymają tzw. 500 zł na dziecko będą mogły kupić większe i droższe mieszkanie - podaje Polskie Radio.

Ile pieniędzy?

Jak podaje Polskie Radio rodzina z dwójką dzieci, która otrzyma dofinansowanie na jedno z nich, przez 18 lat może uzyskać kwotę w wysokości 108 tys. złotych. Regularna, stała i wysoka dopłata do budżetu rodzinnego może pomóc nie tylko w wychowaniu dzieci, ale również w spłacie rat kredytu.

- Pieniądze te przyznawane są każdej rodzinie z co najmniej dwójką dzieci, bez względu na dochody. Oznacza to stałe miesięczne wsparcie przez 18 lat. Jestem w stanie sobie wyobrazić, że banki mogłyby podjąć decyzję o wzięciu pod uwagę tych dochodów do liczenia zdolności kredytowej - mówi w PR Katarzyna Dmowska ze ANG Spółdzielni Doradców Kredytowych.

Z wyliczeń ekspertów z ANG Spółdzielnia Doradców Kredytowych wynika, że gdyby banki zdecydowały się brać pod uwagę pieniądze z programu Rodzina 500 plus, to mogłoby to w znaczny sposób wpłynąć na zdolność kredytową rodzin.

Większy kredyt

Jeśli o kredyt stara się pięcioosobowa rodzina, a rodzice otrzymują pensje w wysokości średniej krajowej, czyli razem około 8 tys. zł brutto, to bez wsparcia z programu Rodzina 500 plus ich zdolność kredytowa wynosi około 250 tys. złotych.

Jednak dodatkowe tysiąc złotych miesięcznie, które rodzice otrzymają przy trójce dzieci może zwiększyć ich zdolność kredytową o kolejne 209 tys. złotych. - Dzięki tym dodatkowym pieniądzom, zdolność kredytowa zwiększyłaby się i to w znacznym stopniu – tłumaczy Katarzyna Dmowska.

500 zł na dziecko

W kwietniu ruszy program "Rodzina 500 plus", w ramach którego rodziny otrzymają świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a jeśli spełnią kryterium dochodowe (800 zł netto na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami) - również na pierwsze.

Świadczenie wychowawcze otrzymywać mogą rodzice, opiekunowie prawni lub faktyczni dziecka. Wsparcie dostanie każda rodzina, bez względu na stan cywilny rodziców: zarówno rodziny, w których rodzice są w związku małżeńskim, jak i rodziny niepełne oraz rodzice pozostający w związkach nieformalnych.

Wszystko, co musisz wiedzieć o programie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
hubert_trzewik
Będzie jak z Frankowiczami. Ci też myśleli, że frank zawsze będzie miał stały kurs. Nie łudźmy się, że program 500+ długo pożyje. A jak zdechnie, to trzeba będzie ratować tych, którzy uwierzyli, że dzięki 500+ stać ich na większe mieszkanie.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
luktab
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane