• rozwiń

Temat: Rodzina 500 plus

500 plus wystartowało. Sześć rzeczy, które musisz wiedzieć

500 plus wystartowało. Sześć rzeczy, które musisz wiedzieć
Foto: Shutterstock Foto: Program 500 plus startuje 1 kwietnia

Program Rodzina 500 plus wystartował. Pomoc otrzyma 2,7 mln rodzin, świadczeniem zostanie objętych 3,7 mln dzieci. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tym programie.

Resort rodziny zakłada, że program Rodzina 500 plus przyczyni się do sumarycznego wzrostu liczby urodzeń w ciągu 10 lat o 278 tys. osób. Ze wstępnych szacunków resortu wynika ponadto, że dzięki 500 plus ubóstwo może spaść o 3 pkt. proc. z 17,3 do 13,4 proc. ogółem, a zagrożenie ubóstwem wśród dzieci do 17. roku życia z 23,3 proc. do poziomu 11 proc.

1. Kto dostanie?

Program zakłada wypłatę świadczenia wychowawczego w wysokości 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko. W przypadku rodzin, których dochód nie przekracza 800 zł netto na osobę w rodzinie (lub 1200 zł netto w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) - również na pierwsze dziecko. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat.

Małżeństwo, które w grupie do 18 lat ma jedno dziecko i jeżeli ma dochód powyżej 800 zł na osobę w rodzinie, to świadczenie zostaje utracone. Liczy się bowiem liczba dzieci do 18. roku życia.

Program 500 plus nie przewiduje górnego progu dochodowego. Będą mogły więc z niego skorzystać także osoby zamożne.

Świadczenie wychowawcze otrzymywać mogą rodzice, opiekunowie prawni lub faktyczni dziecka. Wsparcie dostanie każda rodzina, bez względu na stan cywilny rodziców: zarówno rodziny, w których rodzice są w związku małżeńskim jak i rodziny niepełne oraz rodzice pozostający w związkach nieformalnych.

Jeśli rodzice są po rozwodzie, świadczenie przysługiwać będzie temu, kto sprawuje faktyczną opiekę nad dzieckiem. Jeśli równo dzielą się opieką, oboje mają prawo złożyć wniosek, a wysokość świadczenia będzie dzielona proporcjonalnie do liczby dni, w których opiekują się dzieckiem.

W przypadku tzw. rodzin patchworkowych, jeżeli rodzina obok dzieci z poprzednich związków będzie mieć jeszcze co najmniej jedno wspólne dziecko, do rodziny wliczane będą wszystkie dzieci. Wówczas świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko będzie uzależnione od kryterium dochodowego, a na pozostałe dzieci - bez względu na dochód.

Dzieciom adoptowanym świadczenie będzie przysługiwać na takich samych zasadach jak w przypadku dzieci biologicznych.

2. Od kiedy?

Wnioski będzie można składać od 1 kwietnia 2016 roku tj. od momentu startu programu. Jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu pierwszych 3 miesięcy, rodzice dostaną wyrównanie wstecz od 1 kwietnia – pozwoli to uniknąć kolejek i zapewni płynność wypłat.

Do programu będzie można dołączyć w dowolnym momencie. W kolejnych miesiącach świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym rodzice złożą wniosek. Co do zasady, dla osób korzystających z programu okres rozliczeniowy będzie trwał od 1 października do 30 września następnego roku kalendarzowego.

Istotne jest, że pierwszy okres na jaki będzie przyznane prawo do świadczenia będzie dłuższy, gdyż rozpocznie się 1 kwietnia 2016 r. i trwać będzie  do 30 września 2017 roku. Dzięki temu rodzice nie będą musieli składać dwóch wniosków w 2016 roku, kiedy program wejdzie w życie.

W przypadku wniosków złożonych po 1 lipca 2016 r. obowiązuje zasada, że w przypadku kompletnego wniosku złożonego do 10 dnia miesiąca włącznie, decyzja i wypłata za ten miesiąc do końca tego miesiąca.

Wniosek złożony po 10 dniu danego miesiąca oznacza, że decyzja i wypłata będą najpóźniej ostatniego dnia kolejnego miesiąca, z wyrównaniem za cały miesiąc w którym wniosek został złożony.

3. Jak otrzymać?

Abu otrzymać świadczenie trzeba złożyć wniosek (trzeba go składać raz w roku). Można to zrobić na sześć sposobów: drogą pocztową, osobiście w punkcie dedykowanym przez gminę do obsługi tego programu w miejscu naszego zamieszkania (urzędzie miasta, gminy, ośrodku pomocy społecznej lub centrum do realizacji świadczeń socjalnych) oraz za pomocą czterech kanałów w internecie (Platforma Empatia, PUE ZUS, ePUAP, elektroniczne systemy bankowe).

Do programu przystąpiły dotychczas następujące banki: PKO BP, Inteligo, Bank Pekao S.A., Bank Zachodni WBK, mBank, ING Bank Śląski, Bank Millennium, Alior Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, FM Bank PBP S.A.

Wkrótce do programu mają dołączyć: Getin Bank, Raiffeisen Bank Polska S.A., Bank Handlowy, Deutsche Bank, Credit Agricole, Bank Ochrony Środowiska, Banki Spółdzielcze SGB, Eurobank, Bank Pocztowy, Bank BPS

Gdy wniosek zostanie wysłany drogą elektroniczną cała korespondencja z gminą będzie mogła być prowadzona również drogą elektroniczną, korespondencja z gminy będzie trafiała do wnioskodawcy na utworzone przez niego konto na stronie empatia.mrpips.gov.pl.

Wniosek złożony przy użyciu PUE ZUS i systemu bankowego, po wpłynięciu do organu właściwego, tj. wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, będzie załatwiany drogą pisemną, czyli w postaci papierowej.

Kilka dni temu Elżbieta Rafalska mówiła, że w przypadku dużych kolejek, nic nie stoi na przeszkodzie, aby samorządy uruchomiły punkty przyjmowania wniosków w szkołach, przedszkolach, dużych zakładach pracy, marketach i galeriach handlowych.

Wniosek o świadczenie wychowawcze jest bezpłatny, zarówno za jego pobranie jak i złożenie nie ma żadnych opłat.

Przy składaniu wniosku o świadczenie wychowawcze nie będzie wymagany skrócony odpis aktu urodzenia dziecka ani akt małżeństwa.

500 zł na dziecko. Oto pięć sposobów na złożenie wniosku


4. Jak wypełnić wniosek?

We wniosku podajemy dane osoby ubiegającej się o przyznanie świadczenia wychowawczego, w tym m.in.: imię, nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL, adres oraz dane dzieci pozostające na utrzymaniu.

W przypadku, gdy rodzina ubiega się o świadczenie wychowawcze również na pierwsze dziecko musi dołączyć do wniosku odpowiednie załączniki (oświadczenia) dotyczące osiągniętych dochodów wypełnione przez członków rodziny. W takim przypadku świadczenie będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Jeśli wnioskujemy o świadczenie na drugie i kolejne dziecko nie musimy dołączać do wniosku żadnych dodatkowych dokumentów.

Sprawdź, jak wypełnić wniosek

Tak wygląda wzór wniosku


5. Kto będzie wypłacał pieniądze?

Decyzję o prawie do świadczenia wychowawczego wydaje gmina. Świadczenie będzie wypłacane w wybrany przez nas sposób: przelewem na konto lub gotówką w kasie urzędu miasta/gminy lub ośrodku pomocy społecznej.

6. Uwaga na oszustów

MRPiPS już od kilku miesięcy ostrzega przed próbami wyłudzeń - zarówno pieniędzy, jak i danych osobowych - pod pretekstem pomocy i pośredniczenia w składaniu wniosków. W ostatnich dniach pojawia się też coraz więcej fałszywych stron internetowymi o programie 500 plus. Resort przypomina, że jedyne strony z autoryzowanymi przez rząd informacjami o programie to: rodzina500plus.gov.pl, obywatel.gov.pl oraz witryny ministerstw.

Ostrzeżenie opublikowało również Ministerstwo Cyfryzacji, przypominając, na co warto zwrócić szczególną uwagę, by przy okazji składania wniosków o wypłatę świadczenia 500 plus drogą online nie stać się ofiarą cyberprzestępców.

MC podkreśliło m.in., że żadna z instytucji zaangażowanych w składanie wniosków o wypłatę świadczenia nie żąda od swoich klientów podawania lub potwierdzania drogą mailową czy SMS-ową danych takich jak: imię i nazwisko, numer dowodu osobistego, PESEL, miejsce zamieszkania ani przekazywania innych tego typu wrażliwych informacji.

Resort podkreśla, że przy wypełnianiu i wysyłaniu wniosku należy zwrócić szczególną uwagę, czy odbywa się to przy pomocy bezpiecznego połączenia (w przeglądarce internetowej najczęściej świadczy o tym zamknięta kłódka na pasku z adresem strony, z której korzystamy).

Przy wypełnianiu i wysyłaniu wniosku o wypłatę świadczenia 500 plus najlepiej bezpośrednio wchodzić na stronę banku lub innej instytucji zaangażowanej w program, nie korzystając z wyszukiwarek, ponieważ te mogą odsyłać na fałszywe strony o podobnym adresie i wyglądem przypominające stronę właściwej instytucji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
misiek198622
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Julitaszulc
witam mam pytanie maż pracuje na terenie Niemiec i tam pobieramy świadczenia rodzinne dzieci mieszkają w polce ze mną czy jak złoże na drugie i trzecie dziecko 500+ czy będzie to kolidować z rodzinnym w Niemczech
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
witold_kot
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
ewazgdanska
Sprzedali siebie i resztę społeczeństwa za judaszowe srebrniki i jeszcze mają pretensję? Zakasać rękawy i do pracy a nie wyciągać łapy po cudze pieniądze!!!
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane