• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka wg PiS

Emp@tia, ZUS, ePUAP, banki. Cztery sposoby na wnioski 500 plus

Program Rodzina 500 plus. Rafalska: ruszają szkolenia Odtwórz: Program Rodzina 500 plus. Rafalska: ruszają szkolenia
Foto: TVN24BiŚ | Video: TVN24 BiS Foto: Elżbieta Rafalska oraz Mariusz Błaszczak podczas piątkowej konferencji | Video: Program Rodzina 500 plus. Rafalska: ruszają szkolenia

W całej Polsce rozpoczynamy cykl szkoleń dla osób, które będą obsługiwały program Rodzina 500 plus - zapowiedziała w piątek minister rodziny Elżbieta Rafalska. Wnioski ws. wsparcia będzie można składać na portalach: emp@tia, ZUS i ePUAP oraz za pośrednictwem banków.

- Został zakończony proces legislacyjny ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. (...) Przed nami nowy etap - etap wdrożenia i uruchomienia tego największego programu adresowanego do polskich rodzin. Programu, z którego skorzysta niemalże 4 mln polskich dzieci, a 2 mln 700 rodzin złoży wnioski - mówiła w piątek na konferencji prasowej szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Ułomne systemy

- Przed nami nowe wyzwanie związane z tym, jak zorganizować, w jaki sposób uruchomić ten program; żeby stało się to sprawnie, żeby współpraca z samorządami dobrze się ułożyła, by składanie wniosków i ich obsługa nie nastręczała żadnych trudności - podkreśliła minister.

Zapowiedziała cykl szkoleń w całej Polsce dla osób, które będą obsługiwały program 500 plus. - Szkolenia inaugurujemy dzisiaj w Warszawie - zaznaczyła. Ma w nim wziąć udział około 400 osób. Rafalska poinformowała, że resort rodziny przygotował podręcznik, "instruktarz postępowania", który ma być pomocny przy rozpatrywaniu wniosków o wsparcie.

Jak dodała, minister cyfryzacji Anna Streżyńska "robiła wszystko", by poza papierową możliwością składania wniosków o wsparcie, można było to zrobić drogą online.

- Większość wniosków zapewne zostanie złożona bezpośrednio w urzędach jednostek samorządu terytorialnego. Mając świadomość, że wniosków na początku tego procesu będzie bardzo dużo, a także mając świadomość, że odziedziczyliśmy dosyć ułomne, nie zawsze sprawne systemy teleinformatyczne, które służą kontaktowi obywatela z administracją, chcemy zapewnić wielokanałową możliwość składania wniosków o wypłaty świadczeń z 500 plus - zadeklarowała Streżyńska.

Cztery kanały

Szefowa resortu cyfryzacji wyjaśniła, że będzie to odbywać się za pomocą czterech kanałów. Pierwszy to portal emp@tia prowadzony przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, drugi - portal usług elektronicznych ZUS, trzeci - ePUAP, a czwarty to banki wymienione w specjalnym, wspólnym obwieszczeniu ministrów rodziny i cyfryzacji. Chodzi o banki, które - jak zaznaczyła - spełnią "określone wymagania zapewnienia bezpieczeństwa składania takich wniosków".

- Wielokanałowość, czyli zapewnienie wielu dróg dotarcia z wnioskiem do właściwego urzędu gminy czy miasta zapewni rozładowanie potencjalnych kolejek i komfort, bo można będzie wypełnić wypełnić te wnioski online i w ten sposób załączyć również wymagane rozporządzeniem załączniki i oczekiwać na przyznanie świadczenia - dodała Streżyńska.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Rakowiecki
jezeli wszystkim drugim + nalezy sie, to wziasc ich dane z USC, poprosic nr konta i wysylac.
lpszta zamiast 400 mln zl, 40 mln w pierwszym roku. w mastepnych latach, bez dodatkowych
urzedniko. przy zapisie dzicka po urodzeniu. nr konta i juz.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane