• rozwiń

Związkowcy domagają się korekty programu 500 plus

Rafalska o 500 plus: bierzemy pod uwagę zmianę kryterium dochodowego Odtwórz: Rafalska o 500 plus: bierzemy pod uwagę zmianę kryterium dochodowego
Rafalska o 500 plus: bierzemy pod uwagę zmianę kryterium dochodowego

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych skierowało do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej pismo w sprawie konieczności nowelizacji programu 500 plus. "Domagamy się nie tylko podniesienia kryteriów dochodowych uprawniających do świadczenia wychowawczego na drugie i kolejne dziecko w rodzinie, ale także wdrożenia rozwiązania >>złotówka za złotówkę<<" - czytamy w oświadczeniu OPZZ.

Jak czytamy w oświadczeniu, OPZZ uzasadnia swoje propozycje wzrostem płacy minimalnej, która od 1 stycznia wynosi 2250 zł. Według związków znacząco wpływa ona na korzystanie z programu, zwłaszcza rodzin najuboższych. "Pozostawienie obecnych progów uprawniających do świadczenia wychowawczego, spowoduje eliminację wielu rodzin z jego pobierania" - czytamy w piśmie skierowanym do Elżbiety Rafalskiej.

Kryterium w górę

Przypomnijmy, że w ramach programu 500 plus przysługuje świadczenie wychowawcze w kwocie 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, bez kryterium dochodowego. Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka, jeśli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego.

Minister Rafalska mówiła pod koniec ubiegłego roku, że "konieczne będzie podniesienie kryterium dochodowego w programie". - To się wydaje nieuniknione w 2019 roku. Kryterium musi być takie, żeby świadczenie było dostępne nawet wtedy, kiedy minimalne wynagrodzenie jest dzielone na dwa - dodała szefowa MRPiPS.

Inną kwestią, na którą OPZZ zwraca uwagę od początku funkcjonowania programu jest wdrożenie rozwiązania "złotówka za złotówkę", które w przypadku przekroczenia kryterium dochodowego pozbawia świadczenia wychowawczego.

"Wiele rodzin kieruje do OPZZ interwencję, iż program nie jest sprawiedliwy, bowiem przekraczając minimalną kwotę ustawowego kryterium dochodowego o niewielką kwotę, eliminuje rodziny z otrzymania świadczenia wychowawczego. Taka sytuacja prawna zniechęca wiele osób do kontynuowania pracy zarobkowej, szczególnie kobiet po okresie urlopu wychowawczego" - piszą związkowcy.

Wprowadzenie zasady "złotówka za złotówkę" oznaczałoby, że rodzina po przekroczeniu progu uprawniającego do 500 plus np. od 20 zł, nie traciłaby prawa do świadczenia w całości, a jedynie ulegałoby ono zmniejszeniu - właśnie o 20 zł.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
faceroll
dlaczego? chyba nie rozumiesz o co tak na prawdę chodzi politykom. Im biedniejsi są ludzie, tym łatwiej kupić ich głosy wyborcze.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane