• rozwiń

Temat: Rodzina 500 plus

"Program 500 plus nie wpłynie na demografię"

Rozmowa o 500 plus. Co z demografią? Odtwórz: Rozmowa o 500 plus. Co z demografią?
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: Program Rodzina 500 plus rusza 1 kwietnia | Video: Rozmowa o 500 plus. Co z demografią?

Można mieć wątpliwości, czy program Rodzina 500 plus odniesie zakładany skutek demograficzny - powiedział w TVN24 BiS Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL i były minister pracy. Podziela je także Jan Maria Jackowski, senator PiS. - To nie jest tak, że funkcja pieniądze gwarantuje załatwienie dzietności - przyznał.

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza program 500 plus to "wsparcie dla rodzin, szczególnie dla tych w trudnej sytuacji materialnej". - Pytanie, czy będzie miało zakładany skutek demograficzny, tu już można mieć wątpliwości - powiedział.

Poprawka bez echa

Szef PSL wyraził żal, że w programie nie uwzględniono poprawek jego ugrupowania, w tym "złotówka za złotówkę". - Ta poprawka została bardzo dobrze oceniona merytorycznie. Ona mówi o tym, że jeżeli przekroczy się próg dochodowy o złotówkę, to o złotówkę pomniejsza się wartość świadczenia. Ona dawałaby szansę skorzystania z programu jeszcze większej liczbie rodzin. Mam nadzieję, że wrócimy jeszcze do tej koncepcji - mówił.

Jackowski przyznał, że jeśli chodzi o wpływ programu na demografię to "pan minister ma trochę racji". - To nie jest tak, że funkcja pieniądze gwarantuje załatwienie dzietności. Bo w wielu znacznie bogatszych od nas krajach Unii Europejskiej polityka prorodzinna nie przekłada się na wzrost dzietności. Ale polepszenie sytuacji materialnej jest elementem, który może sprzyjać decyzji o posiadaniu kolejnego dziecka - tłumaczył.

Skąd pieniądze?

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że program musi mieć stabilne źródło finansowania. - Tu jest odpowiedzialność rządu, który przyjmując taką ustawę, musiał przewidywać skutki na 10 lat do przodu. Szkoda, że to nie było doprecyzowane w ustawie, teraz musimy się domyślać z jakich to źródeł może być, ale nie wyobrażam sobie, żeby na ten program nie znalazły się pieniądze - powiedział szef PSL.

Jackowski przypomniał, że minister pracy Elżbieta Rafalska zapewniała we wtorek, że nie ma możliwości, aby w przyszłym roku program finansować z Funduszu Rezerwy Demograficznej. - Wszystkie wskaźniki ekonomiczne są raczej pozytywne. Polska gospodarka zaczyna nabierać rozpędu. Jeżeli zostaną wdrożone reformy dotyczące uszczelnienia poboru VAT-u, podatku bankowego i podatku handlowego to te środki będą - zaznaczył.

Co w programie?

Program Rodzina 500 plus rusza 1 kwietnia. Wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć w gminie, za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz on-line. Aby otrzymać świadczenie od 1 kwietnia wniosek należy złożyć do 1 lipca włącznie. Po tym okresie będzie ono wypłacane od miesiąca złożenia wniosku.

Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymają niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę wsparcie otrzyma rodzina także na pierwsze lub jedyne dziecko. Dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym kryterium dochodowe wynosi 1200 zł netto. Wsparciem objętych zostanie 2,7 mln rodzin, które otrzymają 500 zł na 3,7 mln dzieci.

Program 500 plus. Wszytko, co musisz wiedzieć

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane