• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka wg PiS

Wyższe pensje, niższe stopy procentowe i mocny złoty. Oto prognozy dla polskiej gospodarki na 2016 rok

Stopy procentowe w dół oraz mocny złoty. Prognozy dla polskiej gospodarki Odtwórz: Stopy procentowe w dół oraz mocny złoty. Prognozy dla polskiej gospodarki
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: BofA Merrill Lynch przygotował prognozy dla polskiej gospodarki | Video: Stopy procentowe w dół oraz mocny złoty. Prognozy dla polskiej gospodarki

Wzrost gospodarczy w okolicach 3,5 proc, obniżka stóp procentowych w kwietniu, euro po 4,10 zł, a nominalny wzrost wynagrodzeń wyniesie 4,5 proc. - tak wynika z prognoz na 2016 rok przygotowanych dla Polski przez BofA Merrill Lynch.

Jak czytamy w raporcie, mimo, że nowy rząd Prawa i Sprawiedliwości dokonuje znaczących zmian politycznych, to ich wpływ na gospodarkę będzie mniejszy niż obawia się rynek.

Duży nacisk, jaki ta partia kładzie na wzrost, oznacza bowiem, że powinien on utrzymać w 2016 r. dotychczasowe tempo ok. 3,5 proc.

Spadek zaufania inwestorów

Analitycy banku wierzą także, że deficyt budżetowy zostanie utrzymany blisko poziomu 3 proc. PKB. "Należy pamiętać, że przekroczenie tej bariery skutkowałoby objęciem Polski z powrotem unijną procedurą nadmiernego deficytu" - przypomina BofA Merrill Lynch. Mogłoby to skutkować zawieszeniem środków unijnych. Średnio 10-12 miliardów euro rocznie, co stanowi 2,8 proc. polskiego PKB.

Za główne ryzyko związane z nowym rządem uważany jest możliwy spadek zaufania inwestorów, wynikający z przyjęcia łagodniejszej postawy przez NBP lub prowadzenia polityki zagranicznej, która doprowadzi do izolacji Polski w Europie.

BofA Merrill Lynch zakłada, że dojdzie do rozważnych nominacji do Rady Polityki Pieniężnej. A przypuszczenia te oparte są na pozytywnie przyjętej nominacji Mateusza Morawieckiego na szefa nowego superresortu, który zyskał także tekę wicepremiera w rządzie Beaty Szydło.

Polityka pieniężna i inflacja

Ekonomiści banku stawiają także prognozy dotyczące polityki pieniężnej i inflacji. Ich zdaniem w związku z faktem, że od czterech lat nie osiągany jest cel inflacyjny, możemy spodziewać się "gołębiego" nastawienia NBP w 2016 roku.

Możliwe jest zatem obniżenie stóp procentowych o 25 pb w kwietniu. Następnie prognozowane jest utrzymanie stopy referencyjnej na poziomie 1,25 proc. do końca roku.

"Dotychczas NBP był ostrożny jeśli chodzi o obniżki stóp procentowych, biorąc pod uwagę ich poziom wyznaczony przez największe banki centralne świata, a także słabego złotego. Zakładamy, że podejście to się utrzyma" - czytamy dalej.

Autorzy prognoz zauważają przy tym szansę na trend zwyżkowy inflacji, jednak pozostają przekonani, że cel inflacyjny NBP ponownie nie zostanie osiągnięty. Ich zdaniem średnia inflacja w 2016 roku wyniesie w Polsce 1,3 proc.

Zagrożenia dla Polski

Jak czytamy dalej w przyszły roku należy spodziewać się utrzymania wzrostu PKB Polski na poziomie 3,5 proc., mimo spowolnienia w większości krajów Europy Środkowo-wschodniej.

Tempo to może przyspieszyć do 3,7 proc. w 2017 roku.

Analitycy BofA Merrill Lynch podkreślają, że polska gospodarka nadal ma solidne fundamenty makroekonomiczne, które stanowić będą przeciwwagę dla ewentualnych, negatywnych czynników zewnętrznych.

Wzrost ich zdaniem może przyspieszyć, ale pozostają oni wprawdzie ostrożni ze względu na niepewność związaną z czynnikami zewnętrznymi. Co warte podkreślenia, Polska stanowi najmniej zagrożoną gospodarkę spośród krajów w regionie, jeśli chodzi o spadki spowodowane sytuacją na rynku motoryzacyjnym czy kłopotami w Chinach.

Wszystko dzięki zdywersyfikowaniu polskiej gospodarki oraz solidnej bazie eksportowej.

Jednocyfrowe bezrobocie

Wydatki gospodarstw domowych, związane z poprawą sytuacji na rynku pracy, słabą inflacją oraz niskimi stopami procentowymi, będzie stanowić istotniejszy składnik wzrostu gospodarczego.

Z drugiej strony wzrost inwestycji trwałych prawdopodobnie ulegnie spowolnieniu do poziomu około 6 proc., w porównaniu z 9-10 proc. w latach 2014-15. Stanie się tak głównie z powodu zmniejszania się poziomu absorpcji środków unijnych w 2016 roku.

Zgodnie z prognozami BofA Merrill Lynch stopa bezrobocia wyniesie w 2016 r. średnio 9,5 proc., a wynagrodzenia wzrosną nominalnie o 4,5 proc. Realny wzrost eksportu wyniesie natomiast 5,5 proc., ale saldo handlu zagranicznego pozostanie ujemne.

Analitycy spodziewają się także spadku zadłużenia zagranicznego brutto Polski do poziomu 68,6 proc. (w porównaniu z 73,1 proc. w roku poprzednim) oraz wzrostu wskaźnika długu publicznego do 52,5 proc. PKB (w porównaniu z 51,8 proc. w roku poprzednim).

Prognozy dla polskich aktywów

Autorzy raportu na 2016 rok pozostają optymistyczni co do perspektyw dla złotego oraz względem polskich obligacji rządowych.

BofA Merrill Lynch przewiduje, że kurs EUR/PLN spadnie z dzisiejszego poziomu ok. 4,25 do 4,10 na koniec 2016 roku. W miarę jak ucichnie "polityczny szum".

Ponadto, analitycy uważają, że polskie obligacje dziesięcioletnie mogą przynieść inwestorom wyższy zwrot niż amerykańskie, a spready będą się zwężać, w miarę jak polityka EBC ustabilizuje sytuację na rynku obligacji niemieckich i europejskich.

Jak podkreślają jednocześnie, perspektywa obniżenia stóp procentowych czyni Polskę jedną z najbardziej zagrożonych gospodarek rynków wschodzących, jeśli chodzi o zakup polskich obligacji przez inwestorów zza granicy.

Pomagać polskim obligacjom powinien jednak umacniający się złoty.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (25)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
phantomas111
Toż to śmieć a nie waluta, my to wśród znajomych zwiemy śmieciówka złotówka :D

Nikt przy zdrowych zmysłach nie trzyma w śmieciówce żadnych oszczędności o ile je oczywiście ma jakieś.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
qku
Loading...
qku
"wzrost wynagrodzeń wyniesie 4,5 proc."
yhm, a wiecie co zrobią pracodawcy? Ja wiem bo jestem pracodawcą. Zmuszeni do podwyżek NIE przedłużymy umów o pracę najmłodszym. Bo nie damy zarżnąć firm.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Arkadio91
Kolega czegoś nie rozumie, wynagrodzenia nie wzrosną bo rząd tak karze tylko że pracownicy przyjdą po podwyżki a jak nie to sam będziesz kulał te sreberka, ot wolny rynek:) Dziwne że tak puźno sie motłoch budzi:)
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
lukasz_pawel
A dyrektor zarządzający w Merill Lynch to "złote dziecko PiS" czyli pan Michał Krupiński, który w rządzie PiS od 10 marca 2006 do 21 listopada 2007 zajmował stanowisko wiceministra / podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. Obecnie jest rozważanym kandydatem na prezesa PZU - zgodnie z informacjami prasowymi.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
maria_cieslik
jadnak PiS to Cudotworca 2 miesiace rzadow i takie wspaniale prognozy a przeciez objeli kraj w ruinie gospodarke w ruinie rzad skorumpowany .Boze co za obluda
 • 6
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Yaspi
Gdy te prognozy się sprawdzą będzie to gwóźdź do trumny PO.
 • 2
 • 5
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane