• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Rynek lotniczy w Polsce dynamicznie rośnie. Skrzydeł dodają Modlin i Lublin

Rynek lotniczy w Polsce dynamicznie rośnie. Skrzydeł dodają Modlin i Lublin
Foto: Shutterstock Foto: Dziesięcioprocentowy wzrost liczby pasażerów w tym roku to szacunek optymistyczny, ale realny - szacuje PwC

Wzrost rynku transportu lotniczego o 10 proc. do 33 mln pasażerów w 2016 r. - prognozuje w swoim raporcie o rynku lotniczym firma PwC. Zwraca także uwagę na konieczność pozyskania strategicznego inwestora dla LOT-u.

- Dziesięcioprocentowy wzrost liczby pasażerów w tym roku to szacunek optymistyczny, ale realny, biorąc pod uwagę ambitne plany zarówno niskokosztowych, jak i tradycyjnych przewoźników w Polsce. Przełoży się to na dalszy prężny rozwój większości portów regionalnych oraz stabilny wzrost lotniska Chopina, które w tym roku ma szansę obsłużyć ok. 12 mln pasażerów - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami wicedyrektor w dziale doradztwa biznesowego PwC Michał Szyk.

Trzy linie z największym udziałem

Głównym źródłem wzrostu liczby pasażerów w Polsce - w ocenie PwC - pozostają porty regionalne, w tym Modlin, co świadczy o rosnącej pozycji niskokosztowych przewoźników. W ocenie ekspertów PwC w 2015 r. udział tanich linii w przewozach pasażerskich przekroczył 50 proc. i był wyższy o 6 proc. w stosunku do 2014 r. Z kolei udział przewoźników czarterowych wynosi kilkanaście procent i pozostaje stabilny w okresie ostatnich 3 lat. Cały czas udział w rynku tracą tradycyjni przewoźnicy sieciowi, którzy w 2015 r. odpowiadali za około 35 proc. wolumenu przewozów.

Na polskim rynku największy udział pod względem liczby przewiezionych pasażerów po trzech kwartałach 2015 r. miały trzy linie: Ryanair (30 proc.), Wizzair (22 proc.) i Polskie Linie Lotnicze LOT (21 proc.).

LOT potrzebuje inwestora

W ocenie szefa zespołu ds. transportu i logistyki w Europie Środkowo-Wschodniej PwC Michała Mazura dalszy rozwój LOT-u związany jest z inwestycjami we flotę.

- LOT może z powrotem otwierać nowe połączenia, ale dalsza możliwość rozwoju będzie silnie uzależniona od inwestycji we flotę oraz od rozbudowy siatki połączeń z macierzystego portu. W obliczu potrzeb kapitałowych LOT-u oraz rosnącej konkurencji, koniecznością wydaje się pozyskanie strategicznego inwestora, który w długim okresie pomoże w ustabilizowaniu pozycji narodowego przewoźnika - powiedział Mazur.

Według ekspertów inwestor może mieć wpływ na to, czy np. w Warszawie powstanie hub, czyli miejsce tranzytu nie tylko dla pasażerów odlatujących z lotnisk krajowych, ale i zagranicznych, z regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Jak wskazali autorzy raportu prognozowany szybszy wzrost rynku lotniczego Europy Środkowo-Wschodniej w porównaniu z Europą Zachodnią oznacza, że właśnie w naszym regionie, w tym w Polsce, zagraniczne linie lotnicze, przede wszystkim zaś przewoźnicy niskokosztowi, będą szukać możliwości inwestycyjnych. To z kolei powinno przełożyć się na silniejszą konkurencję na coraz większej liczbie kierunków, w których będą latać linie lotnicze

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane