• rozwiń

Temat: Gospodarka

Komisja Europejska zmienia prognozy dla polskiej gospodarki

Agencja S&P zmieniła szacunek wzrostu PKB Polski Odtwórz: Agencja S&P zmieniła szacunek wzrostu PKB Polski
Agencja S&P zmieniła szacunek wzrostu PKB Polski

Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu polskiej gospodarki w 2018 roku do 4,6 procent z 4,3 procent, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 procent - tak wynika z letniej prognozy KE. Ich zdaniem inflacja w 2018 roku wyniesie 1,3 procent rok do roku, a w 2019 roku wzrośnie do 2,6 procent.

W wiosennej prognozie ekonomiści Komisji Europejskiej przewidywali, że inflacja wyniesie 1,3 proc. w tym roku i 2,5 proc. w przyszłym.

Przyśpieszenie

"Wzrost (Produktu Krajowego Brutto, PKB - red.) przyspieszył w pierwszym kwartale 2018 r. do 1,6 proc. kwartał do kwartału, wspierany głównie przez silną konsumpcję prywatną i znaczący wzrost zapasów. Mimo rosnących publicznych nakładów inwestycyjnych, ogólny wzrost inwestycji pozostaje skromny. Nastroje w gospodarce utrzymywały się na wysokich poziomach do czerwca, zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w sektorze przedsiębiorstw, co sugeruje, że solidny wzrost powinien być kontynuowany" - napisano w raporcie Komisji.

"Realny wzrost PKB powinien wynieść 4,6 proc. w 2018 r. zanim spowolni do 3,7 proc. w 2019 r. Oczekuje się, że szybki wzrost płac i wysokie poziomy zaufania konsumentów będą wspierać prywatną konsumpcję, choć jej wzrost będzie stopniowo się zmniejszał, gdy inflacja wzrośnie" - dodano.

Inwestycje

Zdaniem ekonomistów KE inwestycje publiczne w Polsce powinny szybko wzrosnąć w nadchodzących kwartałach, gdy projekty finansowane ze środków Unii Europejskiej będą postępowały.

"Wysokie wykorzystanie mocy produkcyjnych będzie wspierać bardziej stopniowy wzrost inwestycji prywatnych, szczególnie nakładów na maszyny i urządzenia" - napisali.

"Negatywne ryzyka dla prognozy są związane z perspektywami niemieckiego eksportu, biorąc pod uwagę dużą rolę polskich producentów w łańcuchu dostaw" - dodali.

Co z inflacją?

Z raportu wynika, że inflacja bazowa (po wyłączeniu cen żywności i energii - red.), a szczególnie ceny usług, były zaskakująco niskie w pierwszych kilku miesiącach 2018 r. z powodu czynników specyficznych dla sektorów.

"To częściowo niwelowało wpływ szybszego wzrostu cen energii. Inflacja powinna wynieść średnio 1,3 proc. w 2018 r. i przyspieszyć do 2,6 proc. w 2019 r., napędzana szybszym wzrostem płac, co przełoży się na wyższe ceny usług" - napisano.

KE obniża prognozę dla strefy euro

W najnowszej prognozie Komisja Europejska obniżyła ponadto swoją prognozę tegorocznego wzrostu gospodarczego w strefie euro, podając jako główny powód napięcia w handlu ze Stanami Zjednoczonymi i rosnące ceny ropy naftowej.

W maju KE prognozowała dla eurolandu wzrost PKB o 2,3 proc.; teraz obniżyła tę prognozę do 2,1 proc. Nie zmieniła się natomiast prognoza na 2019 rok, zakładająca 2-procentowy wzrost.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane