• rozwiń
  • WIG20 2187.63 -0.89%
  • WIG30 2482.87 -1.06%
  • WIG 57732.11 -1.22%
  • sWIG80 11593.81 -0.14%
  • mWIG40 3729.09 -2.11%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:05

Dostosuj

Temat: Gospodarka wg PiS

Kołodko wystawia oceny polityce rządu. Jedna rzecz zasługuje na "zdecydowanie mniej krytyki"

Profesor Grzegorz Kołodko o polityce gospodarczej rządu Odtwórz: Profesor Grzegorz Kołodko o polityce gospodarczej rządu
Profesor Grzegorz Kołodko o polityce gospodarczej rządu "Źródło: tvn24"

- Polityka gospodarcza zasługuje na zdecydowanie mniej krytyki niż polityka w innych sferach - ocenił profesor Grzegorz Kołodko, były wicepremier i minister finansów. Zdaniem gościa "Faktów po Faktach" w TVN24 "stać nas na wzrost gospodarczy ponad cztery procent". - Być może to, co się działo i stało w pierwszym kwartale, jest dobrą zapowiedzią, że idzie to w tę stronę - wskazał.

Przypomnijmy, że we wtorek w tak zwanym szybkim szacunku, Główny Urząd Statystyczny poinformował, że Produkt Krajowy Brutto niewyrównany sezonowo wzrósł realnie w pierwszym kwartale 2017 roku o cztery procent w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku.

Profesor Grzegorz Kołodko podkreślił, że choć nie robi to na nim wrażenia, to jest to "powodem do zadowolenia, bo idzie w miarę dobrze". - Natomiast pytanie, na ile jest to tendencja do istotnego przyspieszenia i na ile można liczyć na podobny wzrost w przyszłości, bo z innych badań wynika, że cały czas mamy pół punktu procentowego, albo i cały, do wypełnienia luki do tak zwanego potencjalnego tempa wzrostu gospodarczego - zwrócił uwagę.

Jakie prognozy

Zdaniem byłego wicepremiera "stać nas na wzrost gospodarczy ponad cztery procent". - Być może to, co się działo i stało w pierwszym kwartale, jest dobrą zapowiedzią, że idzie to w tę stronę - wskazał gość "Faktów po Faktach" w TVN24.

Profesor Kołodko zaznaczył przy tym, że tak dobre dane nie są efektem czynników zewnętrznych. - Czynniki zewnętrzne wcale takie korzystne nie są, bo nie mamy wciąż najlepszej koniunktury u naszego głównego partnera handlowego - Niemiec. Mało eksportujemy w skutek popsucia stosunków politycznych do drugiego wielkiego sąsiada, czyli Rosji - tłumaczył.

Kołodko ocenił, że "na pewno dobra kondycja polskiej gospodarki w zasadniczym stopniu jest skutkiem i następstwem wcześniejszych reform i tym, że rozkwita polska przedsiębiorczość". Profesor pochwalił konkurencyjność, dobre zarządzanie, technologie i dyscyplinowanie załóg.

Jednocześnie zaznaczył, że "polityka gospodarcza zasługuje na zdecydowanie mniej krytyki niż polityki w innych sferach". - O ile w polityce dotyczącej bezpieczeństwa, czy spraw zagranicznych, ochrony środowiska, czy ochrony zdrowia trzeba byłoby postawić dwóję albo tróję z minusem, to polityka gospodarcza to jest taka czwórka z minusem - podkreślił Kołodko.

Rady dla rządu

Były wicepremier zwrócił także uwagę na uszczelnienie systemu podatkowego. Dochody z VAT w pierwszym kwartale br. były bowiem wyższe o 33,8 procent niż w analogicznym okresie przed rokiem.

- To są duże pieniądze, może nie aż tak wielkie, jak zapowiadali to niektórzy z polityków rządowych, ale zdecydowanie większe niż przewidywali krytycy tego rządu - wskazał, zaznaczając, że jego przyszłość wcale nie musi być aż taka różowa. - Nie sądzę, żeby udało się uszczelnić ten system aż w takim stopniu, jak głoszą to rządowi skrajni optymiści, ale to jest istotna poprawa - ocenił  Kołodko.

Profesor jednocześnie radzi rządowi, "żeby poczekać z decyzjami o kolejnych ulgach podatkowych, czy kolejnych wydatkach budżetowych ponad to, co już jest z dużym ryzykiem postanowione ustawowo i zobaczyć, na ile to są tendencje, procesy trwałe, a na ile - pewne korzystne wypadki przy pracy fiskalnej, która nie jest taka łatwa".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane