• rozwiń
  • WIG20 2233.42 -0.02%
  • WIG30 2533.17 +0.07%
  • WIG 58803.32 +0.09%
  • sWIG80 11588.38 +0.15%
  • mWIG40 3756.90 +0.27%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:27

Dostosuj

Prof. Leszek Balcerowicz będzie gościem programu "Świat"

Prof. Leszek Balcerowicz będzie gościem programu "Świat"
Foto: TVN24 BiŚ Foto: Prof. Leszek Balcerowicz będzie gościem dzisiejszego programu "Świat" w TVN24 Biznes i Świat

Czy jest ratunek dla ukraińskiej gospodarki? Jakich reform potrzebuje kraj? Prof. Leszka Balcerowicza będzie o to pytał Jacek Stawiski. Prof. Balcerowicz będzie gościem programu "Świat" o 20.20 w TVN24 Biznes i Świat.

Przerażeni pikującym kursem hrywny Ukraińcy ruszyli do sklepów, by nabyć tam najważniejsze artykuły spożywcze. W kijowskich supermarketach półki z kaszą, olejem, mąką i solą są puste.

Dramatyczny spadek wartości hrywny doprowadził do wzrostu inflacji na Ukrainie, która w ujęciu rocznym wyniosła w styczniu 28,5 proc.

Hrywna rekordowo nisko

Tymczasem we wtorek, Narodowy Bank Ukrainy (NBU) zapowiedział, że aby powstrzymać galopującą inflację od środy podnosi podstawową stopę procentową z 19,5 do 30 proc. NBU poinformował również, że upadła czwarta co do wielkości instytucja finansowa Ukrainy - Delta Bank.

Bank centralny ogłosił, że podniesienie podstawowej stopy procentowej jest jednym z kroków, jakie podejmuje, by "stabilizować sytuację makroekonomiczną" w oczekiwaniu na wart 15,5 mld euro kredyt Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Mimo tych kroków oraz deklaracji Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który obiecał Kijowowi pomoc finansową i w kwietniu rozpatrzy plan przelania pierwszej transzy z obiecanych 40 mld dol. zagranicznych kredytów, kurs ukraińskiej waluty spadł do rekordowo niskiego poziomu.

Pomoc MFW powinna zostać przeznaczona m.in. na uzupełnienie rezerw banku centralnego Ukrainy, których poziom jest obecnie bardzo niski; pomogłoby to NBU w programie stabilizowania ukraińskiej waluty.

Spadł też dramatycznie poziom rezerw walutowych Ukrainy; obecnie wystarczyłyby one jedynie na pokrycie miesięcznych kosztów importu. Uważa się powszechnie, że bezpieczny zasób rezerw, to taki, jaki może pokryć co najmniej trzymiesięczne koszty importu.

Potrzeba czasu

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk ocenił w piątek, że gospodarka jego kraju ustabilizuje się w przyszłym roku. Oznajmił, że wyniki reform jego rodacy odczują dopiero "za nowych rządów". - Reformy, które realizujemy, nie dają wyników z prostej przyczyny: potrzebny jest czas. Na tych reformach wygra przyszły rząd i przyszły premier. Godzę się na to z całą świadomością – zaznaczył.

Premier oświadczył, że straty poniesione przez Ukrainę z tytułu konfliktu w Donbasie, gdzie siły rządowe walczą z separatystami prorosyjskimi, sięgają 1,5 mld dolarów. - Jest to suma, której potrzebujemy na odrodzenie infrastruktury tylko w tych regionach, które kontrolujemy – powiedział.

"Świat" w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.30

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
LanaKo
Balcerowicz to konkretny inteligentny człowiek, cieszę się że on wierzy w gospodarkę i możliwości reformatorskie Ukrainy. Jestem pewna że im się uda żeby tylko zachód pomógł.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Americanus
"Były niemiecki minister finansów i wicekanclerz Peer Steinbrück ma uratować ukraińskie finanse publiczne." Moze by z tym czlowiekiem wywiad?
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
GRUPA HENOCHA Warszawa
Pan Balcerowicz chciał kiedyś wprowadzić reformy w Gruzji. Było to za czasów prezydentury Szewardnadze i skończyło się zamachem na prezydenta. Natychmiast po tym Balcerowicza wyrzucono z Gruzji. Czy teraz chce doprowadzić do kompletnej ruiny i tak już pogrążoną gospodarkę Ukrainy?
 • 0
 • 3
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane