• rozwiń
    • WIG20 2208.54 -0.16%
    • WIG30 2497.43 -0.11%
    • WIG 57950.18 -0.06%
    • sWIG80 11410.26 -0.38%
    • mWIG40 3665.88 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Produkcja przemysłowa lepiej od prognoz

Premier: polski przemysł stoczniowy ma ogromny potencjał Odtwórz: Premier: polski przemysł stoczniowy ma ogromny potencjał
Premier: polski przemysł stoczniowy ma ogromny potencjał "Źródło: tvn24"

Produkcja przemysłowa w październiku 2018 roku wzrosła o 7,4 procent rok do roku - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się wzrostu produkcji w październiku licząc rok do roku (rdr) o 6,4 proc., zaś miesiąc do miesiąca (mdm) - o 8,8 proc.

GUS podał również, że ceny produkcji przemysłowej w październiku 2018 r. wzrosły rdr o 3,2 proc., a w ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,5 proc.

Ekonomiści prognozowali, że ceny producentów w ujęciu rocznym w październiku wzrosły o 3,0 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,4 proc.

Wyraźna poprawa

"Przyspieszenie względem września to zasługa przede wszystkim korzystnego układu kalendarza, jego skala to już konsekwencja odzyskania przez przemysł pewnego impetu" - zauważyli w komentarzu analitycy mBanku.

Monika Kurtek z Banku Pocztowego podkreśliła, że pierwszy miesiąc czwartego kwartału br. przyniósł wyraźną poprawę wyników zarówno w przemyśle, jak i w budownictwie.

- Spory wpływ na to miała większa liczba dni roboczych (o 3 wobec września br. i o 1 wobec października ub.r.), a także - w przypadku budownictwa - bardzo dobre warunki pogodowe - oceniła ekonomistka.

Zdaniem Moniki Kurtek najprawdopodobniej w kolejnych dwóch miesiącach, tj. w listopadzie i grudniu, dynamiki produkcji przemysłowej i budownictwa znowu będą słabsze. - W przypadku produkcji przemysłowej, o ile wciąż relatywnie silny pozostaje popyt krajowy, o tyle coraz słabsze są zamówienia zagraniczne, co ma związek z pogarszającą się koniunkturą u naszych głównych partnerów handlowych - wyjaśniła.

W przypadku budownictwa, jak dodała, nadal "konsumowane" są unijne fundusze. - O ile wybory samorządowe przyspieszały i decyzje, i realizacje projektów, o tyle teraz czynnika tego zabraknie, a ponadto budownictwo boryka się z coraz większymi problemami kadrowymi i kosztowymi - oceniła.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane