• rozwiń

Najnowsze dane z przemysłu. Eksperci zwracają uwagę na wpływ brexitu

Marian Noga o polskiej gospodarce Odtwórz: Marian Noga o polskiej gospodarce
Marian Noga o polskiej gospodarce "Źródło: TVN24 BiS"

Produkcja przemysłowa w październiku 2019 roku wzrosła o 3,5 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 7,8 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. To dane lepsze od prognoz.

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji w październiku rdr o 2,3 proc., a mdm wzrostu o 6,5 proc.

Eksperci komentują

"Ciekawym tropem w przypadku wysokich odczytów miesięcznych jest drugi termin brexitu. Być może mieliśmy do czynienia z ponownym gromadzeniem i przygotowywaniem zapasów przed ostatecznie przesuniętym terminem wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, a moment podjęcia decyzji w tej sprawie jest całkiem spójny z mniejszą niż wiosną b.r. skalą kumulacji produkcji. Jeśli mamy rację, podobne efekty powinniśmy zobaczyć w danych europejskich" - zaznaczają analitycy mBanku.

"Październikowe dane z sektora przemysłowego pokazują utrzymujący się cały czas względnie solidny wzrost produkcji – w tym w branżach eksportowych - mimo coraz słabszego obrazu krajowego przemysłu wyłaniającego się z ostatnich odczytów indeksu PMI" - zauważają natomiast analitycy Banku Pekao.


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane