• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Kradzione dowody, podrabiane prawa jazdy. Ponad tysiąc zablokowanych prób wyłudzenia kredytu

Ekspertka o oszustwach internetowych Odtwórz: Ekspertka o oszustwach internetowych
Ekspertka o oszustwach internetowych "Źródło: TVN24 BiS"

1122 próby wyłudzeń kredytów na kwotę 92 milionów złotych zostało zablokowanych w drugim kwartale tego roku - poinformował Związek Banków Polskich. Dziewięć z nich przekraczało milion złotych, a największa próba wyłudzenia - 20 milionów złotych - miała miejsce w województwie kujawsko-pomorskim.

Z najnowszego Raportu InfoDOK wynika, że przestępcy na ogół wykorzystują "kradzione i podrobione dowody osobiste, paszporty i prawa jazdy" i właśnie dlatego tak ważne jest, "by każdy, kto utracił swoje dokumenty, jak najszybciej zastrzegł je w banku – nawet jeżeli nie ma konta".

Jak dodano, w ostatnich 12 miesiącach liczba udaremnionych prób wyłudzeń kredytów wyniosła 5 tys. 367, a łączna kwota udaremnionych prób wyłudzeń kredytów opiewała na 327,8 mln zł.

System ochrony przed wyłudzeniami

Z danych ZBP wynika, że w ostatnich trzech miesiącach br. Polacy zastrzegli 40 tys. 543 zagubione lub skradzione dokumenty tożsamości.

Według ZBP to najwyższy wynik drugiego kwartału, jaki odnotowano od 2008 r. W ostatnich 12 miesiącach liczba zastrzeżonych dokumentów wyniosła 156 tys. 765. Statystycznie to 446 dokumentów dziennie.

"Obecnie w bazie międzybankowego Systemu Dokumenty Zastrzeżone jest niemal 1,8 miliona takich dokumentów" - przekazał ZBP. Od 2008 r. dzięki temu systemowi zablokowano niemal 82,1 tys. prób wyłudzeń kredytów o łącznej wartości niemal 4,6 miliarda złotych.

Zdaniem prezesa ZBP Krzysztofa Pietraszkiewicza kradzione oryginalne dokumenty albo te podrabiane, "to w dalszym ciągu poważne zagrożenie dla całej gospodarki i dla banków oraz różnych firm wykorzystujących dokumenty do weryfikacji tożsamości klientów".

- Dokonanie ich jak najszybszego zastrzeżenie w sytuacji ich utraty jest kluczowe w całym systemie ochrony przed wyłudzeniami - powiedział Pietraszkiewicz.

"Najważniejszy krok"

Średnia kwota udaremnionych prób wyłudzeń kredytów w II kwartale br. wyniosła 36 tys. 587 zł, a w ostatnich 12 miesiącach 30 tys. 479 zł.

System Dokumenty Zastrzeżone Związku Banków Polskich to ogólnopolska baza milionów skradzionych i zagubionych dokumentów. Chroni przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości. ZBP podkreśla, że zastrzegać dokumenty powinni wszyscy - nie tylko klienci banków.

"To najważniejszy krok, który trzeba natychmiast zrobić, gdy utracimy np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. W kilka minut dane trafiają do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm korzystających z systemu" - wskazał ZBP.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Pawełkisk
Jak to jest że obywatel nie może sprawdzić za darmo lub być ostrzegany, że ktoś bierze kredyt na jego konto. Powinna być podwójna weryfikacja. Istnieje spis dłużników, ale żeby dostać informację i byc ostrzeganym to trzeba płacić abonament. Jesli masz kilka pełnoletnich osób w rodzinie to nie jest mały koszt.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane