• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Opóźnienia w rejestracji aut. Problemy z łączami systemu CEPiK

Badanie techniczne pojazdu po nowemu. Rusza nowy system CEPiK Odtwórz: Badanie techniczne pojazdu po nowemu. Rusza nowy system CEPiK
Badanie techniczne pojazdu po nowemu. Rusza nowy system CEPiK "Źródło: tvn24"

Przed południem występowały problemy z rejestracją samochodów i otrzymaniem prawa jazdy. Powodem była awaria łącz komunikacyjnych, która spowolniła funkcjonowanie systemu CEPiK 2.0. W efekcie, czas załatwiania spraw w niektórych urzędach znacznie się wydłużył.

Pierwszą informacje o problemach otrzymaliśmy na Kontakt 24. Czytelnik wskazywał na utrudnienia w rejestracji samochodów.

W związku z tym postanowiliśmy wysłać pytania do urzędów z kilku największych miast w Polsce, które potwierdzały nam informacje o zakłóceniach.

Jakie utrudnienia

Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin wskazała, że od wtorku występowały bardzo duże problemy z funkcjonowaniem systemu CEPIK 2.0.

"Nie ma możliwości wykonywania żadnych działań związanych z prawami jazdy, nie udaje się też wykonać wielu czynności związanych z rejestracją pojazdów, dowody rejestracyjne wydawane są ręcznie" - informowała, jednocześnie dodając, że zgłoszenie w tej sprawie wysłano do Ministerstwa Cyfryzacji.

"Informujemy naszych klientów o utrudnieniach, w dniu dzisiejszym uda się załatwić jedynie 50 procent spraw i wynika to wyłącznie z niesprawnego funkcjonowania systemu CEPIK 2.0" - podkreślała Olga Mazurek-Podleśna.

Problemy zgłaszał również warszawski urząd. "Rano system rejestracji pojazdów jak i praw jazdy nie działał, teraz działa, ale wolniej" - wskazał zespół Wydziału Prasowego Urzędu m.st. Warszawy
w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl.

Awaria łącz komunikacyjnych

Mariusz Mieszko, p.o. dyrektora wydziału Praw Jazdy i Rejestracji pojazdów Urzędu Miasta Łodzi, poinformował, że powodem utrudnień była ogólnopolska awaria łącz komunikacyjnych dostarczanych do wydziałów rejestracji pojazdów w kraju przez ogólnopolskiego operatora Netia SA.

Przedstawiciel łódzkiego urzędu zapewnił jednak, że "mimo utrudnień, wydział w miarę możliwości, stara się pracować normalnie i obsługuje klientów przy rejestracji pojazdów". "Jednak z powodu awarii łącz czas załatwiania spraw znacznie się wydłużył" - wskazał Mariusz Mieszko.

Utrudnienia występowały także w Bydgoszczy. "Od wtorkowego popołudnia występowały problemy związane z wprowadzaniem, wyszukiwaniem danych w systemie teleinformatycznym POJAZD" - poinformowała Małgorzata Witczak, kierownik Referatu Rejestracji Pojazdów Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Większych problemów nie zaobserwowano za to w urzędzie w Szczecinie. Choć, jak zauważył Dariusz Sadowski z Centrum Informacji Miasta, "po aktualizacji systemu przez Ministerstwo Cyfryzacji CEPiK nie jest tak wydajny jak wcześniej (działa na 90 procent w porównaniu do stanu sprzed aktualizacji), w związku z tym sporadycznie pojawiają się jakieś komplikacje".

"CEPiK działa bez zarzutu"

Karol Manys z biura prasowego Ministerstwa Cyfryzacji w rozmowie z tvn24bis.pl poinformował, że system CEPiK działa bez zarzutu.

Ministerstwo ma jednak informacje, że w niektórych wydziałach komunikacji na krótko pojawiły się pewne niedogodności wynikające z problemów z łączami. Nie był to problem po stronie systemu i - jak poinformował Manys w rozmowie około 13.30 - został już rozwiązany.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane