• rozwiń

Temat: Rząd PiS

Zmiany w ubezpieczeniu pracowników Krajowej Administracji Skarbowej. Jest podpis prezydenta

Rewolucja w administracji skarbowej Odtwórz: Rewolucja w administracji skarbowej
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: Nowe przepisy wejdą w życie 1 marca 2017 roku | Video: Rewolucja w administracji skarbowej

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która zakłada objęcie od pierwszego dnia ubezpieczenia prawem do zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego "ucywilnionych" funkcjonariuszy Służby Celnej, którzy przyjęli propozycję pracy w Krajowej Administracji Skarbowej.

Nowe przepisy uchwalone przez Sejm 10 lutego, wejdą w życie 1 marca 2017 roku. Zgodnie z ustawą "ucywilnieni" pracownicy służby celnej, którzy stali się pracownikami w jednostkach organizacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej będą objęci od pierwszego dnia ubezpieczenia prawem do zasiłku chorobowego oraz macierzyńskiego.

"Po ucywilnieniu funkcjonariusze, w przypadku niewprowadzenia projektowanej zmiany, byliby traktowani jak pracownicy rozpoczynający pracę (nie jest możliwe wliczenie okresu pozostawania funkcjonariuszem do wymaganego okresu 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, po upływie, którego pracownik nabywa prawo do zasiłku chorobowego)" - uzasadniali autorzy projektu.

Co to jest KAS

Zmiana ma związek z ustawą o KAS, która również wchodzi w życie 1 marca 2017 roku. Zakłada ona między innymi, że służba celna, administracja podatkowa i kontrola skarbowa zostaną skonsolidowane i przekształcone w Krajową Administrację Skarbową.

KAS będzie wyspecjalizowaną administracją rządową wykonującą zadania z zakresu realizacji: dochodów podatkowych, należności celnych, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych. KAS ma zajmować się ochroną interesów Skarbu Państwa oraz ochroną obszaru celnego Unii Europejskiej, ma zapewnić obsługę i wsparcie podatnika i płatnika w prawidłowym wykonywaniu obowiązków podatkowych oraz obsługę i wsparcie przedsiębiorcy w prawidłowym wykonywaniu obowiązków celnych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane