• rozwiń

Ruszy systemem monitorowania drogowego przewozu. Prezydent podpisał ustawę

Kto, z kim, gdzie i o której. Resort chce inwigilować kierowców Odtwórz: Kto, z kim, gdzie i o której. Resort chce inwigilować kierowców
Foto: Shutterstock | Video: TVN Turbo Foto: Prezydent podpisał ustawę umożliwiającą monitorowanie przewozu towarów | Video: Kto, z kim, gdzie i o której. Resort chce inwigilować kierowców

Prezydent podpisał ustawę o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów. Ma ona uszczelnić system podatkowy przez wprowadzenie monitorowania drogowego przewozu m.in. paliw płynnych. Chodzi głównie o pobór podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego.

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta RP, celem ustawy jest określenie zasad systemu monitorowania drogowego przewozu tzw. towarów wrażliwych oraz określenie odpowiedzialności za naruszenie obowiązków związanych z tym przewozem.

Monitorowanie transportu

"Za towary wrażliwe ustawa uznaje m. in. paliwa silnikowe i ich pochodne, paliwa opałowe, oleje smarowe i preparaty smarowe, które mogą być wykorzystane jako dodatki do paliw silnikowych, wyroby zawierające alkohol etylowy (odmrażacze na bazie alkoholu etylowego, rozcieńczalniki i rozpuszczalniki), alkohol etylowy całkowicie skażony oraz susz tytoniowy" - podano.

Z informacji KP RP wynika, że systemem monitorowania drogowego nie będą objęte wszystkie przesyłki towarów wrażliwych poniżej 500 kg wagi lub 500 litrów objętości, a także przesyłki wybranych materiałów w niewielkich opakowaniach jednostkowych, nawet jeżeli łączna masa lub objętość przesyłki przekroczy wyżej wskazane limity. "Prowadzenie monitorowania przewozu towarów wrażliwych umożliwi utworzony rejestr zgłoszeń, który ma być prowadzony w systemie teleinformatycznym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.  Podkreślono, że przewóz towarów może nastąpić po otrzymaniu numeru referencyjnego. Ustawa określa ponadto zasady kontroli przewozu towarów oraz sankcje za nieprzestrzeganie nakładanych obowiązków.

Pobór akcyzy

Jak wyjaśniono, ma za zadanie chronić legalny handel towarami uznanymi przez ustawodawcę za „wrażliwe” oraz ograniczyć poziom uszczupleń w kluczowych dla budżetu państwa podatkach – podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym, a także zwiększyć skuteczność kontroli w obszarach obarczonych istotnym ryzykiem naruszenia obowiązujących przepisów.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów art. 21-32, art. 34 i art. 35 pkt 2, które są związane z nakładaniem kar administracyjnych oraz wymierzeniem kary grzywny. Przepisy te mają wejść w życie z dniem 1 maja 2017 r.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
prorok czy co
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane