• rozwiń

Prezydent podpisał ustawę ws. wieku emerytalnego. "To piękny dzień"

Prezydent podpisał ustawę ws. wieku emerytalnego Odtwórz: Prezydent podpisał ustawę ws. wieku emerytalnego
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Foto: Prezydent podpisał ustawę obniżającą wiek emerytalny | Video: Prezydent podpisał ustawę ws. wieku emerytalnego

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę obniżającą wiek emerytalny. Przewiduje obniżenie od 1 października 2017 r. wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. - Tę sprawę traktowaliśmy i traktujemy jako niezmiernie ważną - powiedział prezydent tuż pod podpisaniu ustawy.

Prezydentowi w trakcie podpisywania ustawy towarzyszyli m.in szef Solidarności Piotr Duda i Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska.

- To piękny dzień dla nas, którzy traktowali tą sprawę bardzo poważnie. To także piękny dzień dla "Solidarności", która przez ponad 3 lata od 2012 roku protestowała przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego - mówił Andrzej Duda zwracając się do obecnego na uroczystości szefa "Solidarności".

Duda dziękował NSZZ "Solidarność" za "trwanie przy interesach Polaków", rządowi, większości parlamentarnej, premier Szydło i minister Rafalskiej za doprowadzenie do uchwalenia ustawy.

Prezydent przypomniał też, że cała sprawa zaczęła się w 2011 roku, kiedy wiek emerytalny stał się istotnym tematem kampanii parlamentarnej.

- Wtedy to Donald Tusk, który kandydował na urząd premiera zobowiązał się, że podwyższenia wieku emerytalnego nie będzie. Niestety w 2012 roku, czyli niedługo po tym, jak wybory się rozstrzygnęły i Polacy mu zaufali zrobił coś, czego polityk robić nigdy nie powinien, a mianowicie złamał tę obietnicę i została przeprowadzona ustawa podwyższająca wiek emerytalny wszystkim Polakom do 67 roku życia - dodał prezydent Duda i przypomniał, że odbyło się to wbrew licznym protestom.

- Liczono na to, że być może Trybunał Konstytucyjny uzna tutaj prawa obywatelskie, ale niestety nie stanął po stronie obywateli - dodał.

Zrealizowana obietnica

Andrzej Duda mówił również, że realizacja tej obietnica była kluczowa dla kampanii prezydenckiej w 2015 roku. - Na wszystkich moich spotkaniach słyszałem od przyszłych wyborców jedno: proszę obniżyć wiek emerytalny, to co nam zrobiono jest niesprawiedliwe, my nie chcemy pracować do 67. roku życia przymusowo złamano umowę społeczną - opowiadał Duda.

- Mój projekt, złożony zgodnie z zobowiązaniem, został przyjęty przez parlament i dziś jest wielka dla nas wszystkich chwila, w której mogłem ustawę podpisać. To zobowiązanie zostało spełnione - mówił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że w 2012 r. wprowadzono obowiązek pracy do 67. roku życia, a podpisana w poniedziałek ustawa przewiduje, że będzie prawo przejścia na emeryturę – dla kobiet w wieku lat 60, dla mężczyzn – 65. - Prawo, a więc coś z czego będzie można skorzystać, ale nie będzie przymusu. Jeżeli ktoś będzie chciał się zdecydować na przejście na emeryturę będzie mógł to zrobić. Jeżeli będzie chciał pracować nadal, będzie mógł pracować nadal. Wybór pozostawiony jest każdemu pracownikowi – powiedział Duda.

Założenia ustawy

Prezydencki projekt dot. obniżenia wieku emerytalnego był zapowiadany w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy. Trafił do Sejmu pod koniec listopada 2015 roku. Pierwsze czytanie odbyło się na początku grudnia. W połowie stycznia komisja polityki społecznej przeprowadziła wysłuchanie publiczne projektu. Sejm uchwalił ustawę w listopadzie br., a Senat przyjął ją na początku grudnia.

Wiek emerytalny zostanie obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zasada ta będzie dotyczyła obu systemów emerytalnych – powszechnego i rolniczego. Dla rolników do końca 2017 r. będzie możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Podobna zasada przejścia w stan spoczynku będzie do końca 2017 r. obowiązywała sędziów i prokuratorów - w zależności od przepracowanego okresu w tych zawodach.

Prezydent podpisał ustawę o obniżeniu wieku emerytalnego. Zobacz wideo TVN24:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (16)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
BABCIAM
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Michał800
Kolejna przykrywka. Jak człowiek nie przypilnuje to będą sobie odwlekać. I tak ten rząd działa: naobiecywali, a jak coś pójdzie nie tak to się z jednej obietnicy wywiążą. I tak do następnej wpadki.
Jak nie przypilnujesz, to na obietnicy się skończy!
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
ram
Loading...
ram
 • 2
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
m_7000
Podpisanie ustawy bardzo widowiskowe. Jest to próba przykrycia tego co dzieje się w Polsce. Po co planowane jest spotkanie z Kaczyńskim? Przecież on dzwoni kilka razy dziennie do niego po instrukcję.
 • 6
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Szpilka1
W kwestii formalnej prezydent w telewizji powiedział: podpisałem "TĄ" ustawę. Po polsku mówi się: "TĘ" ustawę. Doktor prawa i jak się mówi pierwszy obywatel Polski powinien o tym wiedzieć. ŻENADA!
 • 4
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
michel40
Jak za parę lat będą krzyczeć " i jak tu żyć", bo mają mało to żebyś Duda zapamiętał w imię sprawiedliwości społecznej podwyższysz im z własnego i pisowskiego portfela. - nie z mojego cwaniaczki.
 • 6
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane