• rozwiń

Niższy wiek emerytalny w praktyce. Sześć faktów, które musisz znać

6 rzeczy o nowym wieku emerytalnym Odtwórz: 6 rzeczy o nowym wieku emerytalnym
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: Prezydent podpisał ustawę obniżającą wiek emerytalny w Polsce | Video: 6 rzeczy o nowym wieku emerytalnym

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę obniżającą wiek emerytalny. Przywraca ona próg przejścia na emeryturę do wieku co najmniej 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Sprawdź, co w praktyce oznacza nowela.

Najważniejsze założenia ustawy obniżającej wiek emerytalny:

1. Obowiązuje od 1 października 2017 r.

Ustawa będzie obowiązywać od 1 października 2017 r. Podczas prac nad nowelą członkowie rządu wyjaśniali, że ustalenie tej daty spowodowane jest m.in. uwarunkowami technicznymi i prawnymi. Chodzi o czas dla ZUS na przygotowanie systemów informatycznych oraz wdrożenie procedury zamówień publicznych.

2. Prawo, a nie obowiązek

Wiek emerytalny zostanie obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zasada ta będzie dotyczyła obu systemów emerytalnych – powszechnego i rolniczego. Podpisana dziś przez prezydenta ustawa przywraca wiek emerytalny obowiązujący w Polsce do końca 2012 roku.

Podstawowym założeniem ustawy jest pozostawienie decyzji o przejściu na emeryturę samym zainteresowanym. Indywidualnie ocenią oni swój stan zdrowia, sytuację i pozycję na rynku pracy, uwzględnią plany dotyczące długości odpoczynku po zakończeniu aktywności zawodowej.

Dzięki informacji z ZUS dowiemy się, na jaką emeryturę będziemy mogli liczyć. Wówczas będziemy mogli zadecydować, czy skorzystamy z prawa do emerytury w wieku wskazanym w ustawie, czy też będziemy kontynuować pracę zawodową, przesuwając w czasie swoje przejście na emeryturę.

3. Brak podstawy do wypowiedzenia

Należy pamiętać, że pracodawca nie może zwolnić pracownika, dlatego że osiągnął wiek emerytalny. Podanie takiego uzasadnienia przy rozwiązywaniu umowy o pracę jest niezgodne z prawem. W przypadku gdy pracodawca chce pozbawić kogoś pracy z takiego powodu, nie należy podpisywać wypowiedzenia, tylko zgłosić sprawę do sądu pracy.

4. Szybciej okres ochronny

Z dniem, w którym zacznie obowiązywać nowy wiek emerytalny, czyli 1 października 2017 roku, inaczej będzie się również liczył okres ochronny. Od 1 października będzie można liczyć swój okres ochronny w stosunku do nowego wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

5. Przeliczenie innych świadczeń

Zostaną inaczej przeliczone pozostałe świadczenia, na przykład emerytura częściowa. Z nowo podpisanej ustawy wynika, że jeśli komuś będzie bardziej opłacało się przejść z aktualnie otrzymywanego świadczenia na emeryturę, zostanie o tym poinformowany przez ZUS.

6. Te same zasady dorabiania

Wbrew niektórym obawom ustawa, którą podpisał prezydent, nie zmienia zasad i limitów dotyczących dorabiania do emerytury. Pozostały - przynajmniej na razie - takie same, jak przy poprzednim, wyższym wieku emerytalnym.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane