• rozwiń

Temat: Rodzina 500 plus

500 plus na każde dziecko. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent o 500 plus Odtwórz: Prezydent o 500 plus
Prezydent o 500 plus "Źródło: tvn24"

Prezydent podpisał nowelizację ustawy, zgodnie z którą prawo do świadczenia 500 plus będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18 lat. Wnioski o świadczenie można składać od 1 lipca. Program w nowej odsłonie obejmie 6,8 milionów dzieci.

Jak podkreślił prezydent dzięki temu programowi "będzie może łatwiej podjąć decyzję, o tym, żeby to dziecko mieć". - Państwo bierze na siebie część tej wielkiej odpowiedzialności za wychowanie dzieci, tego wielkiego dzieła, które realizują rodzice, a które dla państwa jest tak ogromnie istotne - zaznaczył.

"Bardzo często słyszałem głosy w tej sprawie"

Prezydent mówił, że docierało do niego wiele próśb o rozszerzenie programu 500 plus. - Na moich spotkaniach bardzo często słyszałem głosy w tej sprawie: "my mamy tylko jedno dziecko i nie otrzymujemy wsparcia, a nie żyje nam się na wysokim poziomie, życie jest trudne, ledwo wiążemy koniec z końcem". Teraz będzie. Zachęcam młodych, żeby przyjrzeli się temu programowi, bo dzieci są nam bardzo potrzebne. Chcemy, żeby następowało - jak to mówią - zastępstwo pokoleń, żeby rosło kolejne pokolenie, żebyśmy dzieci w Polsce mieli jak najwięcej, żebyśmy odwrócili negatywne trendy demograficzne - mówił.Po podpisaniu nowelizacji ustawy prezydent poprosił posłów i senatorów o "przyjrzenie się" prezydenckiej ustawie o Centrach Usług Społecznych. - Ona się bezpośrednio wiąże z tym 500 plus, a więc i wszystkimi programami wspierania rodziny, takimi jak 300 plus - wyprawka do szkoły, takimi jak program, który wspiera budowę żłobków, takimi jak program, który wspiera wydawanie dzieciom posiłków - zaznaczył Duda.

- Wierzę w to, że ta ustawa przyczyni się w przyszłości do tego, że usługi społeczne będą mogły w gminach lepiej funkcjonować, że będzie to realizowane w sposób sprawniejszy, bardziej skoncentrowany - podkreślił.

"Dzieci to dobro narodowe"

Prezydent wskazywał, że "różnie różni komentują ten wielki program, jakim jest 500 plus". Zaznaczył jednocześnie, że świadczenia, które wspierają rodzinę, są "standardem w państwach na zachodzie Europy". - Jeżeli chcemy podążać w tym samym kierunku, to tego typu świadczenia muszą być – podkreślił.

Andrzej Duda mówił również, że "rodzina, wychowanie dzieci jest niezwykle ważnym elementem polityki państwowej". - Dzieci to dobro narodowe, to nie tylko i wyłącznie prywatna sprawa rodziców, to także sprawa państwa, żeby były dzieci, żeby były przyszłe pokolenia i żeby te dzieci były wychowywane jak najlepiej, w bezpieczeństwie socjalnym i żeby nie żyły w biedzie – przekonywał.

Prezydent wyraził opinię, że program 500 plus zrewolucjonizował życie polskiego społeczeństwa. - Jeżeli spojrzymy na statystyki, choćby biedy, ubóstwa wśród dzieci, to nastąpiła rewolucyjna zmiana – ubóstwo zostało zredukowane o ponad 90 proc. – zauważył. Jak dodał, "można powiedzieć, że w jakimś sensie stał się cud".

Dla wszystkich dzieci

Rozszerzenie programu "Rodzina 500 plus" także na pierwsze i jedyne dziecko to jeden z punktów tzw. nowej piątki PiS.

Obecnie świadczenie jest przyznawane na drugie i kolejne dziecko.

Na pierwsze jest wypłacane tylko po spełnieniu kryteriów dochodowych – 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością.

Po rozszerzeniu programu 500 plus będzie przysługiwać na wszystkie dzieci do 18 lat. Prawo do świadczenia będą miały również dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych (do 18 lat).

Wnioski o 500 plus

Wnioski o przyznanie świadczenia na nowych zasadach, czyli bez kryterium dochodowego, będzie można składać w dwóch formach: w wersji papierowej – od 1 sierpnia 2019 r., a w wersji elektronicznej – od 1 lipca 2019 r.

W przypadku złożenia wniosku w okresie lipiec-wrzesień 2019 r. świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca 2019 r. Złożenie wniosku po 30 września 2019 r. oznaczać będzie przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku, czyli bez wyrównania za miesiące minione, tj. lipiec i sierpień.

Znowelizowana ustawa wprowadza trzymiesięczny termin – liczony od dnia urodzenia dziecka – na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym terminie będzie skutkowało przyznaniem tego świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Obecnie świadczenie 500 plus przysługuje – co do zasady – od miesiąca, w którym złożono wniosek.

Nowela umożliwi także przyznanie – z zachowaniem ciągłości – świadczenia wychowawczego drugiemu rodzicowi dziecka w razie śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane na dany okres, lub który zmarł przed rozpatrzeniem wniosku. Obecnie w takiej sytuacji drugi rodzic musi złożyć "swój" wniosek o świadczenie.

Program za miliardy

Z danych Centrum Informacyjnego Rządu wynika, że od 1 kwietnia 2016 r., czyli od momentu uruchomienia programu, przeznaczono na niego ok. 70 mld zł (stan na marzec 2019 r.). Obecnie z programu korzysta ponad 3,6 mln dzieci, czyli 52 proc. wszystkich dzieci do 18. roku życia.

Szacuje się, że po rozszerzeniu programu skorzysta z niego 6,8 mln dzieci. Po zmianach w 2019 r. na program trzeba będzie przeznaczyć ok. 31 mld zł, a w 2020 r. – ok. 41 mld zł.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Marta1yg3
to ja poprosze jeszcze o wyrownanie tym odkad zaczal sie program a nie mogli dostac(samotne matki z dzieckiem)ze wzgledu na przekroczony dochod
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane