• rozwiń
  • WIG20 2315.69 +0.54%
  • WIG30 2664.85 +0.59%
  • WIG 59757.31 +0.47%
  • sWIG80 11613.47 -0.22%
  • mWIG40 4055.04 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:24

Dostosuj

Gminy poinformują Ministerstwo Finansów o podatkach

Morawiecki: od stycznia kwota wolna od podatku wzrośnie Odtwórz: Morawiecki: od stycznia kwota wolna od podatku wzrośnie
Morawiecki: od stycznia kwota wolna od podatku wzrośnie "Źródło: TVN24 BiS"

Gminy będą przekazywać resortowi finansów sprawozdania podatkowe - przewiduje podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę znowelizowana ustawa o podatkach i opłatach lokalnych.

Zmiana przewiduje, że gminy będą przekazywać Ministerstwu Finansów raporty o podatku od nieruchomości, rolnym i leśnym.

Jak było dotychczas?

Do tej pory samorządy nie miały takiego obowiązku. Sprawozdawczość budżetowa gmin i miast na prawach powiatu w odniesieniu do podatków lokalnych dotyczy tylko dochodów budżetowych oraz skutków obniżania górnych granic stawek podatkowych, skutków udzielonych ulg i zwolnień oraz skutków decyzji wydanych przez organ podatkowy na podstawie Ordynacji podatkowej.

Natomiast samorządy nie raportują i nie gromadzą danych o podstawie opodatkowania poszczególnymi podatkami, powierzchniach lub wartościach przedmiotów zwolnionych na mocy uchwał rad gmin, jak również dane o stosowanych w poszczególnych gminach stawkach podatkowych. Ministerstwo Finansów uzyskuje dane na temat podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego dzięki dobrowolnym badaniom ankietowym gmin przeprowadzanym w odstępach kilkuletnich.

Zdaniem resortu finansów jest to pracochłonne i kosztowne, znacznie utrudnia prowadzenie racjonalnej polityki podatkowej, a w szczególności projektowania zmian w systemie opodatkowania nieruchomości, w tym szacowanie skutków tych zmian.

MF uważa, że problem rozwiąże wprowadzenie przepisów nakładających na organy podatkowe gmin obowiązek sporządzania odpowiednich sprawozdań. Będą one obejmować informacje o zagregowanych podstawach opodatkowania podatkiem od nieruchomości, podatkiem rolnym i podatkiem leśnym, a także o zagregowanych podstawach opodatkowania zwolnionych z tych podatków na mocy uchwał rad gmin.

"Sprawozdawaniu będą podlegać również dane o wysokości stawek podatku od nieruchomości, średniej cenie skupu żyta i średniej cenie sprzedaży drewna przyjmowanych dla potrzeb wymiaru podatków na terenie danej gminy. Sprawozdanie będzie przekazywane wyłącznie w postaci elektronicznej za pośrednictwem regionalnych izb obrachunkowych. Do przekazywania danych zostanie wykorzystany istniejący informatyczny system zarządzania budżetami jednostek samorządu terytorialnego BeSTi@" - napisano w uzasadnieniu.

Zdaniem MF dane te zwiększą możliwości analizy obecnych rozwiązań podatkowych, m.in. umożliwią oszacowanie struktury potencjalnych wpływów z tych podatków w podziale na typy przedmiotów opodatkowania. Możliwe będzie też określenie średnich stawek podatkowych stosowanych przez gminy. Ponadto, jak uważa MF, dane te zwiększą możliwości analizy i oceny polityki podatkowej gmin pod kątem wykorzystania potencjału dochodowego w zakresie opodatkowania nieruchomości.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane