• rozwiń
  • WIG20 2181.10 +0.26%
  • WIG30 2509.58 +0.39%
  • WIG 56503.50 +0.33%
  • sWIG80 11481.67 -0.60%
  • mWIG40 3910.93 +0.93%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:03

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Polska pożyczy Wietnamowi ponad miliard złotych

Duda: Wietnam jest jednym z pięciu państw, które polski MSZ wskazał jako jedno z najbardziej perspektywicznych Odtwórz: Duda: Wietnam jest jednym z pięciu państw, które polski MSZ wskazał jako jedno z najbardziej perspektywicznych
Duda: Wietnam jest jednym z pięciu państw, które polski MSZ wskazał jako jedno z najbardziej perspektywicznych "Źródło: tvn24"

Wietnamski rynek i władze są otwarte na polskie towary i inwestycje - oświadczył we wtorek w Hanoi prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Tran Dai Quangiem. W trakcie wizyty prezydenta w Wietnamie podpisano m.in. umowę pożyczki o wartości 250 mln euro, czyli ponad miliarda złotych, której Polska udzieli na zakup produktów wskazanych przez stronę wietnamską u polskich producentów.

- Pan prezydent zapewnił mnie o otwartości władz wietnamskich i wietnamskiego rynku dla polskich towarów i polskich inwestycji – powiedział Duda na spotkaniu z polskimi i wietnamskimi mediami po rozmowach z prezydentem Wietnamu.

- Potwierdzamy naszą gotowość do stwarzania korzystnych warunków dla polskich przedsiębiorstw, do prowadzenia biznesu i inwestowania w Wietnamie w dziedzinach, w których Polska posiada przewagę konkurencyjną, takich jak górnictwo, przetwórstwo spożywcze, farmaceutyka, ochrona środowiska – oznajmił z kolei prezydent Wietnamu.

Pożyczka na miliard złotych

Wcześniej w obecności obu przywódców podpisano szereg umów i porozumień międzyrządowych, m.in. umowę między Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP a wietnamskim Ministerstwem Oświaty i Szkolenia Zawodowego o współpracy w zakresie szkolnictwa wyższego.

Podpisano także ramową umowę o współpracy finansowej pomiędzy rządem RP a rządem Socjalistycznej Republiki Wietnamu. Na mocy tej umowy Polska zgodziła się udzielić Wietnamowi 250 mln euro pożyczki, która ma zostać przeznaczona na zakup produktów wskazanych przez stronę wietnamską u polskich producentów.

Ponadto podpisano memorandum o porozumieniu między resortami rolnictwa i środowiska obu krajów, a także między polskimi ministerstwami rozwoju i finansów a wietnamskim resortem przemysłu i handlu.

Podpisano także umowę inwestycyjną o wartości 50 mln USD pomiędzy polską firmą Adamed Holding a wietnamską firmą Dat Vi Phu Pharmaceutical JSC. Grupa Adamed nabyła pakiet kontrolny firmy Dat Vi Phu. Transakcja stanowi największą polską inwestycję bezpośrednią w Wietnamie.

Podpisano też memorandum o współpracy między Polską Agencją Prasową a Wietnamską Agencją Informacyjną.

Wzajemne relacje

- Wszystkie one (podpisane umowy i porozumienia) budują sferę wzajemnych relacji, a także wierzę w to, że ułatwią rozwój kontaktów biznesowych i naukowych pomiędzy naszymi krajami – mówił polski prezydent.

Duda wyraził też przekonanie, że dzięki podpisaniu porozumienia finansowego „w niedługim czasie funkcjonariusze wietnamscy będą mogli korzystać z polskich łodzi dostarczonych przez firmę Cenzin oraz pojazdów strażackich i policyjnych wyprodukowanych przez polską firmę Wiss”.

Prezydent zaznaczył, że liczy także na to, że w dzięki porozumieniu resortu szkolnictwa wyższego oraz wietnamskim Ministerstwem Oświaty i Szkolenia Zawodowego więcej wietnamskich studentów będzie mogło studiować w Polsce oraz będzie możliwa nauka języka polskiego na Uniwersytecie w Hanoi.

Prezydent podziękował też za możliwość otwarcia Zagranicznego Biura PAIH w Ho Chi Minh. Uroczyste otwarcie z udziałem polskiego prezydenta odbędzie się w czwartek.

Jak zauważył Duda, „ta placówka to wyraz polskiego zaangażowania na wietnamskim rynku i tego, jak bardzo nam zależy, aby polskie firmy były na tym rynku bardziej obecne, a z drugiej strony, żeby także i wietnamskie firmy były obecne na polskim rynku”.

- Dziesięć lat temu, kiedy spotkali się premierzy Polski i Wietnamu, wartość wymiany gospodarczej była mniej więcej na poziomie 0,5 mld USD, i mówili, że chcieliby, by w perspektywie kilkuletniej ta wymiana się podwoiła. Można z satysfakcją mówić po dziesięciu latach, że to jest nie dwa razy więcej, a cztery razy więcej, bo ok. 2 mld USD rocznie – oświadczył Duda.

Polski prezydent wyraził nadzieję, że dzięki jego wizycie w Wietnamie oraz wizycie prezydenta Wietnamu w Polsce, do złożenia której zaprosił Tran Dai Quanga, saldo wzajemnych obrotów handlowych jeszcze wzrośnie i wzrost ten będzie co najmniej dwukrotny.

Wsparcie polskiej kandydatury w ONZ

Duda podziękował wietnamskiemu prezydentowi za poparcie kandydatury Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019. „Wietnam naszą kandydaturę poparł i także dzięki temu osiągnęliśmy świetny wynik w głosowaniu w ONZ” – mówił Duda. Zapewnił jednocześnie o poparciu kandydatury Wietnamu na tę samą funkcję na lata 2020-2021.

Prezydent Tran Dai Quang podziękował Polsce za wsparcie kandydatury jego kraju na niestałego członka RB ONZ. Jednocześnie poprosił o polskie wsparcie i aktywną promocję jak najszybszego podpisania i ratyfikacji umowy handlowej między Wietnamem a Unią Europejską.

Tran Dai Quang wyraził satysfakcję z podpisania przez wietnamskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu oraz polskie resorty rozwoju i finansów umowy o wartości 250 mln euro, która „stanowi podstawę do realizacji projektów współpracy rozwojowej między rządem polskim i wietnamskim”.

Wyraził też satysfakcję z zaplanowanego na czwartek otwarcia Biura Zagranicznego PAIH w Ho Chi Minh.

Tran Dai Quang poinformował, że z polskim prezydentem rozmawiał także o kwestiach „regionalnych i międzynarodowych będących przedmiotem wspólnego zainteresowania”. „Uzgodniliśmy, że wszelkie spory powinny być rozwiązywane za pomocą pokojowych środków, w tym przy pełnym poszanowaniu procesu dyplomatycznego i prawnego” - oświadczył.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (8)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Sebek 1
Lepiej ten miliard wpompować w Służbę Zdrowia żeby Polacy żyli dłużej...ale po co lepiej dać pożyczkę nie pytając się Polaków ze swoich Im pożyczyli...?.
 • 2
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Piotru70
Duda z Wietnamem zrobił to samo co Merkel robi z Polską od wielu lat. Wciska nam dotacje unijne pod warunkiem silnych restrykcji unijnych i współpracy najlepiej z niemieckimi dostawcami.
 • 1
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
jawotr
Tej kasy to już więcej nie zobaczycie, a Wietnam wyda je na towary z Chin. Co to za "genialny" pomysł, żeby pożyczająca pieniądze Polska, pożyczała je innym krajom?
 • 3
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane