• rozwiń

Start-upy u prezydenta. "Władza powinna stwarzać dobre warunki funkcjonowania"

Polskie start-upy rosną w siłę Odtwórz: Polskie start-upy rosną w siłę
Polskie start-upy rosną w siłę "Źródło: TVN24 BiS"

Władza państwowa przede wszystkim powinna stwarzać najlepsze regulacje, dawać ułatwienia, stwarzać dobry system podatkowy - mówił we wtorek prezydent Andrzej Duda do przedsiębiorców.

We wtorek prezydent wziął udział w wydarzeniu "Start-upy w Pałacu – KOOPERACJA". W Pałacu Prezydenckim spotkali się przedstawiciele 70 start-upów, a także 30 reprezentantów wielkich firm, które inwestują w badania i rozwój oraz innowacje, współpracują ze start-upami bądź chciałyby współpracować.

Zdaniem prezydenta "tak właśnie powinien wyglądać ten postęp w dziedzinie rozwoju gospodarczego i tak powinna być też realizowana, w jakimś sensie, rola władzy państwowej".

- Władza powinna stwarzać ogólnie dobre warunki funkcjonowania - dodał. Mówił o budowie państwa silnego, praworządnego, aby nie trzeba było czekać latami na dochodzenie swoich należności w postępowaniach sądowych.

- Aby egzekucja tych zasądzonych należności była sprawna, żeby złodzieje byli łapani, a oszuści byli wychwytani i karani, bo wtedy można spokojnie prowadzić uczciwy biznes - tłumaczył prezydent. - Takie są obowiązki państwa i zapewniam, że staram się, aby były one jak najlepiej realizowane - podkreślił prezydent.

W ocenie prezydenta zadaniem władz - zwłaszcza tych najistotniejszych podmiotów władzy centralnej, regionalnej czy lokalnej - jest także "budowanie dobrego klimatu". - Pokazywanie zainteresowania przedsiębiorcom i budowanie przyjaznego klimatu wokół prowadzonej działalności, właśnie także wokół tej działalności najmniejszej - mówił.

Jak wyjaśnił, dlatego powstała idea spotkania dotycząca start-upów w Pałacu Prezydenckim. - Żeby w jednym absolutnie z najważniejszych miejsc w Polsce można było przyjść podzielić się swoimi doświadczeniami, podzielić się swoimi potrzebami i znaleźć się na tym rzeczywiście wysokim poziomie - dodał.

- To jest jedna z polityk, którą my tutaj w Pałacu realizujemy. Mam nadzieję, że dzięki państwa wsparciu będziemy mogli ją realizować - podsumował Duda, zwracając się do zgromadzonych przedsiębiorców.

Więcej na badania i rozwój

Prezydent zwrócił przy tym uwagę, że Polska powinna w większym stopniu wykorzystywać fundusze unijne na badania i rozwój.

- Tak, jak zmienia się również podejście Europy - mówię tutaj o Unii Europejskiej - do nas, do sytuacji europejskiej, do priorytetów także - słyszymy teraz, że przy konstruowaniu nowych ram finansowych, nowego budżetu Unii Europejskiej, nowych założeń budżetowych, mniejsze pieniądze będą oferowane na politykę spójności, a większe będą za to kierowane na badania i rozwój - powiedział prezydent.

- Wykorzystajmy zatem te środki, które będą szły na badania i rozwój po to, żeby (...) te badania rzeczywiście realizować. W miarę możliwości realizując je w Polsce i tutaj właśnie zostawiając te pieniądze - postulował.

Jak dodał, "przez lata mówiło nam się >>świetnie, Unia nam daje pieniądze<<". - Ale co z tego, jeżeli z jednego euro 98 centów wędruje z powrotem za granicę. Może dzięki temu, co do tej pory udało nam się osiągnąć, przynajmniej połowę tego euro, które będzie do nas przychodziło w ramach badań i rozwoju, pozostawimy w kraju. A to będzie oznaczało już na pewno wielki sukces - podkreślił Duda.

Przyznał, iż "możemy oczywiście żałować, że nie ma większych pieniędzy na politykę spójności".

- Pewnie chcielibyśmy dalej ją realizować, mieć jeszcze więcej pieniędzy na to, żeby zbudować więcej dróg ekspresowych, ale także zbudować więcej laboratoriów i innych elementów, które powodują, że zbliżamy się do wysoko rozwiniętych, czy bardzo wysoko rozwiniętych krajów Europy Zachodniej - wskazał Andrzej Duda.

Młode firmy, nowe pomysły

O współpracy ze start-upami, oczekiwaniami wobec nich, o ofercie dla nich mówili przedstawiciele kilku dużych firm obecnych na spotkaniu.

Dyrektor Biura Innowacji i Doświadczeń Klienta PKO Banku Polskiego Grzegorz Pawlicki poinformował, że kluczowe działanie banku związane z otwarciem się na rynek start-upowy jest oparte na akceleratorze, którego celem jest nawiązanie współpracy ze środowiskiem technologicznym, informatycznym i finansowym. - Oferujemy przede wszystkim dostęp do infrastruktury, ludzi, organizacji (...), możliwości inwestycyjne - mówił Pawlicki.

Prezes Wieltonu Mariusz Golec ocenił, że w niedalekiej przyszłości najważniejszym elementem działalności będzie nie produkt, "ale przede wszystkim to, co przed nim, to, co za nim", czyli specyfikowanie produktu oraz monitorowanie, co się z nim dzieje - wsparcie klienta. Golec wyjaśnił, że firma mocno inwestuje w innowacje, a współpraca ze start-upami dotyczy m.in. systemu dostawy komponentów bezpośrednio do stanowiska z wykorzystaniem autonomicznych robotów, czy monitoringu procesu produkcyjnego pozwalającego - po analizie danych - na jego optymalizację.

- Niezbędna jest współpraca z młodymi, otwartymi firmami, z nowymi pomysłami. Nasza współpraca idzie w kierunku tej związanej z rozwojem produktu, a także rozwojem procesu - powiedział prezes Wieltonu.

O doświadczeniach ze start-upami opowiadali też przedstawiciele PGNiG, spółki Dramiński produkującej ultrasonografy i firmy Onco Arendi działającej w branży biotechnologicznej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane