• rozwiń

Duda: chciałbym, aby w referendum było pytanie o wiek emerytalny

Cezary Kaźmierczak o emeryturach obywatelskich Odtwórz: Cezary Kaźmierczak o emeryturach obywatelskich
Cezary Kaźmierczak o emeryturach obywatelskich "Źródło: TVN24 BiS"

Prezydent Andrzej Duda chciałby, żeby w referendum w sprawie zmian w konstytucji znalazło się pytanie o wiek emerytalny po to, by - jak mówił w Wągrowcu - nie można go było więcej swobodnie podnosić.

Prezydent deklarował, że chciałby stale poszerzać sferę wolności w życiu państwowym.

- Cieszę się, że udaje się przywracać wolność w wielu punktach, jak chociażby wolność wyboru, jeżeli chodzi o możliwość prawa do emerytury, czyli to, co dzięki mojej inicjatywie ustawodawczej udało się w naszej Rzeczypospolitej przywrócić, czyli niższy wiek emerytalny niesprawiedliwie podwyższony i dać prawo do emerytury, a nie obowiązek przejścia na emeryturę - podkreślał Duda podczas piątkowego spotkania z mieszkańcami Wągrowca (Wielkopolskie).

Wyraził także satysfakcję ze zniesienia obowiązku szkolnego dla 6-latków.

- Cieszę się, że rodzicom zwrócono prawo do wyboru momentu, w którym dziecko może iść do szkoły - czy zrobi to w szóstym, czy w siódmym roku życia. To także było ważne i oczekiwane - przekonywał prezydent.

Referendum na stulecie

Dodał, że chciałby, aby m.in. mieszkańcy także Wągrowca "skorzystali z wolności wypowiedzenia się w sprawie przyszłości Rzeczypospolitej".

- Dlatego chciałbym, żebyśmy przeprowadzili referendum konsultacyjne w sprawie nowej konstytucji, a więc w sprawie ustroju Rzeczypospolitej. Chciałbym, żeby to referendum w 2018 roku, w stulecie niepodległości odbyło się, żeby Polacy poszli i swoje zdanie na ten temat wypowiedzieli - jak chcą, żeby Rzeczpospolita wyglądała w przyszłości - zaznaczył Duda.

Referendum miałoby - jak mówił - dać odpowiedź na pytanie o budowę przyszłego ustroju w Polsce i prawa, jakie powinny być w niej zagwarantowane.

- Także między innymi uważam, że powinno być pytanie dotyczące wieku emerytalnego po to, żeby nie można go było więcej, w sposób swobodny podnieść, bo obecna konstytucja nas przed tym nie uchroniła i z całą pewnością był to do tej pory błąd ustrojodawcy, że nie była ona w tym zakresie dobrze przygotowana - mówił prezydent.

Zgodnie z propozycją Andrzeja Dudy referendum dotyczące zmian w konstytucji miałoby się odbyć w przyszłym roku, 11 listopada.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (10)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
enigma x
Najlepiej ustalić opcję emerytury - po ukończeniu 50 lat.
Wszyscy będą zdrowi i szczęśliwi, a pieniądze na emerytury spadną nam z nieba. ;)
A co z referendum edukacyjnym? Przecież pani Szydło obiecywała, że nie będą wyrzucać setek tysięcy podpisów (w tym przypadku 910 tys.) do kosza. Kłamała?
  • 3
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
OldGucio
  • 4
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
pth
Loading...
pth
I pytanie, czy chcemy dłużej żyć. I czy zgodzimy się na eutanazję w przypadku podwyższania się średniej długości życia.
  • 7
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane