• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Frank szwajcarski

Frankowicze muszą poczekać na pomoc. Ile zostało z obietnic prezydenta Dudy?

Frankowicze w oczekiwaniu na pomoc. Ile zostało z obietnic prezydenta? Odtwórz: Frankowicze w oczekiwaniu na pomoc. Ile zostało z obietnic prezydenta?
Foto: Wikipedia (CC BY SA 3.0) - Michał Józefaciuk / Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: Frankowicze w oczekiwaniu na pomoc. Ile zostało z obietnic prezydenta? | Video: Frankowicze w oczekiwaniu na pomoc. Ile zostało z obietnic prezydenta?

- Jest wiele osób, które są w rozpaczliwej sytuacji. Uważam, że te kredyty mogłyby być przewalutowane według kursu po jakim były brane - zapewniał jeszcze w trakcie kampanii prezydenckiej Andrzej Duda. Wybory wygrał i tuż po objęciu urzędu wciąż zapewniał, że o frankowiczach nie zapomni. Od tego czasu minęło już prawie pół roku, nadal brakuje jednak konkretnych rozwiązań, które pomogłyby zadłużonym w obcej walucie. Rozmowy w Kancelarii Prezydenta trwają, jednak frankowicze powoli tracą resztki nadziei na szybką pomoc. - Nie jestem w stanie dać słowa, że uzgodnimy ten projekt - stwierdził w piątek Maciej Łopiński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

W połowie października prezydent Andrzej Duda poinformował, że jego kancelaria pracuje nad projektem, który ma pomóc frankowiczom

Teraz frankowicze są rozczarowani współpracą z prezydentem. Przygotowany przez nich projekt ustawy po tygodniach prac został odrzucony przez urzędników kancelarii Andrzeja Dudy. W jego miejsce ma powstać nowy projekt odrzucający m.in. przewalutowanie kredytów. Frankowicze zapowiadają, że nie składają broni, a "projekt popierany przez nas i tak będzie złożony w Sejmie".

- Zarys projektu, który mam gotowy, będzie przedmiotem dalszych negocjacji, dalszych ustaleń z przedstawicielami osób, które zaciągały kredyty indeksowane albo denominowane do franka. Przedłużamy funkcjonowanie zespołu, który przygotowywał założenia projektu ustawy, aby doprowadzić do tego, żebyśmy mogli przedstawić Sejmowi wspólny projekt Kancelarii Prezydenta i środowiska frankowiczów - powiedział sekretarz stanu w kancelarii Andrzeja Dudy, Maciej Łopiński w piątek po spotkaniu z delegacją frankowiczów.

Podkreślił jednak, że do tej pory zespołowi nie udało się osiągnąć porozumienia w kilku kluczowych kwestiach, ze względu na rozbieżność poglądów uczestników zespołu. Jak mówił, propozycje frankowiczów były dla Kancelarii Prezydenta nie do przyjęcia, ze względu "obawy konstytucyjne", z kolei założenia projektu przedstawione przez kancelarię, okazały niesatysfakcjonujące dla niezadłużonych.

Projekt obywatelski?

W piątek na stronie wwalutowani.pl na Facebooku pojawił się kolejny wpis, w którym grupa zapewnia, że popierany przez nich projekt "i tak będzie złożony w Sejmie".

Wcześniej postulaty tego środowiska porzucił Sejm kończącej się kadencji. We wrześniu w Izbie zapadła decyzja o zawieszeniu prac nad projektem ustawy o pomocy dla frankowiczów, tuż po tym jak projekt wrócił z poprawkami z Senatu. Przedstawiciele PiS w kampanii wyborczej obiecywali, że wrócą do pomysłu pomocy frankowiczom.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (56)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
stefan_stefwniak
A ja mam kredyt w zł i co nikt mi nie pomoże.Ci co wzięli franki niech się teraz sami martwią byli pazerni na 1 czy 2 % taniej niż zł a teraz płaczą i chcą aby inni spłacali im kredyt ale śmieszne ha ha ha
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
gtmvario
Co jeszcze chcecie od prezydenta i PiS-u ??? .Widziały gały co wybierały "chciwość" i jeszcze raz "chciwość" ,przez was wychodzi !!! .Wolałbym zieloną Irlandię ! ,bo już gruszki na wierzbie też były ! .
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane