• rozwiń
  • WIG20 2184.35 -0.19%
  • WIG30 2509.19 -0.32%
  • WIG 56561.79 -0.18%
  • sWIG80 11621.76 -0.27%
  • mWIG40 3894.19 -0.62%

Ostatnia aktualizacja: 2019-05-17 17:15

Dostosuj

Prezydent Andrzej Duda w Portugalii o podatku dla supermarketów

Foto: PAP/EPA/PEDRO NUNES Foto: Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Portugalii Marcelo Rebelo de Sousą

Jestem przekonany, że polski rząd będzie postępował w sposób rozsądny w kwestii podatku od sklepów wielkopowierzchniowych - zapewnił w środę w Lizbonie prezydent Andrzej Duda po rozmowie z prezydentem Portugalii Marcelo Rebelo de Sousą.

Na wspólnej konferencji z prezydentem Portugalii prezydent Duda, pytany o kwestię planowanego podatku od sklepów wielkopowierzchniowych, przyznał, że podczas rozmów poruszono też "tematy związane z kwestią współpracy gospodarczej, także inwestycjami portugalskimi i pracą firm z kapitałem portugalskim w Polsce".

Największą spółką z kapitałem portugalskim działającą na naszym rynku jest Jeronimo Martins Polska S.A., właściciel sieci dyskontów Biedronka.

Nie wystraszyć inwestorów

- Rozmawialiśmy w tym kontekście także o planowanych przez rząd działaniach o charakterze podatkowym - mówił.

Według Andrzeja Dudy prezydent Portugalii wyraził troskę. - Ale ja zapewniam, że po pierwsze obydwaj rozumiemy, że każdy rząd ma prawo prowadzić politykę podatkową, po drugie polski rząd spogląda w sposób rozsądny na tę kwestię, bo żeby móc pobierać podatki, najpierw trzeba mieć od kogo - powiedział.

- Jeżeli podatki są takie, że firmy znikają, bo nie są w stanie funkcjonować, to to jest największa głupota, jaką można zrobić. Jeżeli firmy muszą przez to zwalniać pracowników, to to też jest głupota - zaznaczył prezydent.

Jaki podatek

Według niego "trzeba wprowadzić taki podatek, który da z jednej strony rozsądny dochód do kasy państwa, ale z drugiej strony pozwoli firmom nadal się rozwijać, utrzymać i rozwijać zatrudnienie, rozbudowywać swój potencjał".

- Jestem przekonany, że rząd będzie postępował w sposób rozsądny. Proszę pamiętać o tym, że sprawa będzie również analizowana przez posłów, z pewnością będą się wypowiadali eksperci i wierzę w to, że żadna z powszechnie znanych w Polsce firm o kapitale portugalskim nie zostanie pokrzywdzona - podkreślił prezydent Duda.

Podatek handlowy

Ministerstwo finansów nie przedstawiło jeszcze szczegółów nowego projektu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Nie jest jeszcze rozstrzygnięte, czy stawki będą progresywne, czy będzie jedna stawka liniowa. Wiadomo natomiast, że nie będzie oddzielnej stawki za handel w weekendy.

Wiadomo również, że handel internetowy nie zostanie opodatkowany, podatek od sprzedaży detalicznej nie będzie też obejmować sieci franczyzowych, a płatnicy będą identyfikowani na podstawie NIP.

Według wstępnych informacji, które zaprezentowano w połowie kwietnia, w czasie posiedzenia Zespołu na rzecz Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, nowy projekt podatku zakłada trzy stawki: 0,4 proc. przy miesięcznym przychodzie od 1,5 mln zł do 17 mln zł, 0,8 proc. przy miesięcznym przychodzie między 17 a 170 mln zł i 1,4 proc. przy przychodzie powyżej 170 mln zł, a także kwotą wolną 1,5 mln zł obrotu miesięcznie.

Warto odnotować, że pod koniec posiedzenia szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk mówił, że bardziej skłania się ku stawce liniowej 0,9 proc. i kwocie wolnej 17 mln zł miesięcznie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (21)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Bl0to
Panie Duda, powiem do ROBOTY! Tyle obiecałeś, w RP prawo wisi na włosku, a tutaj wycieczki. Co z TK, kiedy opublikują wyrok? Mówiłeś, że jesteś pRezydentem wszystkich, a tu się okazuje, że ten to jeszcze gorszy "żyrandol" niż Komorowski. Wstyd Panie DUDA, wstyd. Polacy nie zapomną ci tego i tych pustych obietnic !
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Vars
"Znakomita wizyta". Pojechać do Portugalii aby tam prowadzić dysputy o podatku od sklepów wielkopowierzchniowych. Rewelacja, kolejny polski "sukces"..
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane