• rozwiń
  • WIG20 2241.85 +0.36%
  • WIG30 2540.13 +0.34%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:06

Dostosuj

Temat: Rząd PiS

Apteka dla aptekarza. Prezydent podpisał kontrowersyjną ustawę

Apteki tylko dla aptekarzy Odtwórz: Apteki tylko dla aptekarzy
Apteki tylko dla aptekarzy "Źródło: tvn24"

Prezydent podpisał nowelizację prawa farmaceutycznego, zwaną "apteka dla aptekarza". Przepisy przewidują między innymi, że nowe apteki będą mogli otwierać tylko farmaceuci oraz wprowadzają ograniczenia demograficzne i geograficzne.

Nowelizacja przewiduje, że prawo do uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki będzie miał farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu i prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.

Taką zgodę będzie mogła uzyskać także spółka jawna lub spółka partnerska, której przedmiotem działalności jest wyłącznie prowadzenie aptek, w której wspólnikami (partnerami) są wyłącznie farmaceuci posiadający prawo wykonywania zawodu.

Jakie zmiany

Nowela zakłada, że przesłankami do wydania zezwolenia będzie co najmniej 3 tysiące mieszkańców gminy przypadających na jedną aptekę i odległość 500 metrów od apteki już istniejącej.

Z wyjątkiem sytuacji, gdy na dzień złożenia wniosku o zezwolenie od miejsca planowanej lokalizacji apteki do najbliższej apteki funkcjonującej odległość wynosi w linii prostej co najmniej 1000 metrów lub apteka została nabyta od spadkobiercy w całości i jej adres pozostaje aktualny.

Farmaceuta będzie mógł posiadać maksymalnie cztery apteki ogólnodostępne.

Przyczyny

Resort zdrowia ocenia, że zmiany w zakresie prowadzenia aptek są konieczne między innymi dlatego, że apteki sieciowe przejmują coraz większą część rynku. Według ministerstwa, połowa z około 15 tysięcy aptek jest skupiona w sieciach aptecznych.

Zdaniem resortu, na nowych przepisach skorzystają małe, rodzinne apteki, które przegrywają w konkurencji z aptekami sieciowymi. - Apteka jest placówką służby zdrowia. Nie każdy ma prawo posiadania szpitala, nie każdy ma prawo do posiadania laboratorium i również apteki. Nie powinno tak być, że służba zdrowia podlega zwykłym zasadom swobody działalności gospodarczej i nigdzie na świecie tak nie jest - mówił w Sejmie minister Konstanty Radziwiłł.

Kontrowersyjne przepisy

Nowelizacja prawa farmaceutycznego od początku budziła rozbieżne opinie, dzieliła zarówno samych farmaceutów, przedsiębiorców, jak i polityków.

Przypomnijmy, że jego przyjęcie rekomendowało między innymi Ministerstwo Zdrowia, Naczelna Rada Aptekarska i niewielkie sieci aptek. Przeciwne były duże sieci aptekarskie oraz organizacje zrzeszające przedsiębiorców.

Krytycznie o rozwiązaniu "apteka dla aptekarza" wypowiadał się między innymi wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki. Także wicepremier Jarosław Gowin oceniał, że nowela w sposób bezzasadny uprzywilejowuje jedną grupę - farmaceutów i jest sprzeczna z zasadą wolności prowadzenia działalności gospodarczej.

Zdaniem ekspertów, tak ściśle regulowany rynek uderzy ostatecznie w samych aptekarzy. - Czy farmaceuta na tym skorzysta? Nie, bo nie będzie mógł otworzyć apteki. A jeśli nie otwieramy innych aptek, to farmaceuci nie będą mieli gdzie pracować, bo miejsca pracy są zajęte - wskazywała jeszcze w trakcie pracy nad nowymi przepisami dr Dobrawa Biadun z Konfederacji Lewiatan.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Błądzącwemgle
Gospodarka tak długo się rozwija, jak państwo nie próbuje jej na siłę regulować - teraz przynajmniej ta gałąź zostanie stłamszona, ot co. Jest dużo aptek - widocznie taki mamy popyt!
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Dante_
I teraz lek będzie droższy bo farmaceuta będzie z jednej apteki musiał utrzymać siebie i rodzinę...
W dużym mieście to nie problem, są inne, a mniejsze?
 • 1
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane