• rozwiń

Temat: Rząd PiS

Prezydent: obniżenie wieku emerytalnego likwiduje niesprawiedliwość

Foto: PAP/ Andrzej Grygiel Foto: Prezydent Andrzej Duda podczas powitania w Piekarach Śląskich

Obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn od października 2017 r. to likwidacja ewidentnej niesprawiedliwości - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Piekar Śląskich.

Przypomniał, że dzięki jego wnioskowi i decyzji Sejmu wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn - "podniesiony mimo protestów społecznych" - zostanie przywrócony. - Ten wiek 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn zostaje przywrócony tą ustawą, która wejdzie w życie w przyszłym roku, w październiku. I mam nadzieję, że to jest realizacja tego, na co większość polskiego społeczeństwa rzeczywiście czekała i likwidacja ewidentnej niesprawiedliwości - podkreślił prezydent.

Jak zaznaczył, ta wielka niesprawiedliwość w szczególności dotknęła tych ludzi, którzy najciężej pracują. - Którzy bardzo często pracują ponad siły. Ich praca przez tak długi okres była czymś, czego sobie w ogóle nie wyobrażali. Tu na Śląsku jest bardzo wielu takich ludzi - dodał Andrzej Duda.

Prezydent w Piekarach Śląskich

Dziękował też samorządowi w Piekarach Śląskich za realizowanie programu 500 Plus. Dodał, że wierzy, iż Piekary Śląskie będą korzystały z Programu Mieszkanie Plus.

Prezydent odwiedził Kopiec Wyzwolenia, gdzie oddał hołd powstańcom śląskim, a także sanktuarium maryjne, gdzie co roku odbywają się pielgrzymki. - Państwo jako Ślązacy, a Polacy jednocześnie, jesteście niezwykle ważnym składnikiem naszego społeczeństwa, niezwykle ważnym elementem tego, co nazywamy polską tradycją, polską kulturą - podkreślił.

Przed spotkaniem z mieszkańcami prezydent Duda odwiedził Kopiec Wyzwolenia, gdzie oddał hołd powstańcom śląskim. Odwiedził także najważniejsze śląskie sanktuarium maryjne Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, gdzie wielokrotnie pielgrzymował Jan Paweł II przed objęciem stolicy Piotrowej i gdzie co roku przybywają znane pielgrzymki stanowe - mężczyzn i młodzieńców oraz kobiet.

Prezydent powiedział, że były to dla niego wzruszające momenty. - Zarówno Kopiec, jak i sanktuarium odwiedzałem po raz pierwszy w życiu, po raz pierwszy jako człowiek wierzący miałem możliwość uklęknąć u stóp waszej Madonny - Matki Boskiej Piekarskiej - powiedział Duda.

Ustawa o innowacyjności

Wyraził przekonanie, że polityka państwowa jest obecnie w Polsce realizowana "w duchu miłości, duchu spojrzenia na rodzinę, spojrzenia na potrzeby przeciętnego obywatela RP". - To nie jest polityka realizowana dla jakiejś tam elity, to nie jest polityka nakierowana na to, żeby budować dostatek tych, którym i tak dostatnio się żyje - zaznaczył prezydent.

Wspominał powstania śląskie i zaangażowanie mieszkańców regionu w walkę o jego polskość. - Państwo, jako Ślązacy, a Polacy jednocześnie, jesteście niezwykle ważnym składnikiem naszego społeczeństwa, niezwykle ważnym elementem tego, co nazywamy polską tradycją, polską kulturą - podkreślił.

Andrzej Duda zaznaczył, że w środę w Pałacu Prezydenckim podpisał pierwszą z trzech ustaw dotyczących innowacyjności. Jak mówił, wprowadzane rozwiązania mają pomóc "przede wszystkim ludziom, którzy chcą prowadzić działalność w zakresie innowacyjnym, jak i instytucjom, które prowadzą badania naukowe, aby efekty tych badań były komercjalizowane, wdrażane i aby to wiązało się to z wymiernymi ulgami podatkowymi, specjalnymi procedurami, które będą tę działalność innowacyjną wspierały".

- Wierzę w kreatywność i w etos ciężkiej, wytrwałej pracy tutaj na Śląsku; wierzę, że będzie on budował Rzeczpospolitą, że polska władza będzie to wszystko wspierała, aby Śląsk mógł się rozwijać; aby rozwijał się w Polsce i stanowił siłę Rzeczypospolitej - oświadczył prezydent.

Kopiec Wyzwolenia

Andrzej Duda objął swoim patronatem zaplanowane na 2017 r. obchody 80-lecia usypania Kopca Wyzwolenia i 70-lecia nadania Piekarom praw miejskich. Obiecał, że odwiedzi miasto ponownie w związku z tymi obchodami.

Kopiec Wyzwolenia to usypane w latach 30. XX w. wzniesienie upamiętniające śląskich powstańców. To także najwyższy punkt Piekar Śląskich i jedno z najlepszych miejsc widokowych w regionie, z których można oglądać charakterystyczny górnośląski krajobraz.

Kolejnym punktem środowej wizyty głowy państwa na Śląsku jest wizyta w Zabrzu.

 

Prezydent Andrzej Duda o reformie emerytalnej (11.06.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
robsik_79
"Kto będzie chciał, będzie sobie pracował dalej". Co za DEBILIZM, który pracodawca pozwoli pracować dłużej, jeżeli już dzisiaj 60-latków wyrzuca się z pracy, by przyjąc 20-latka i zapłacić mu połowę pensji wyrzuconego. Nie mówię o fachowcach wysokiej klasy ale o 95% ludzi pracy
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane