• rozwiń
  • WIG20 2179.30 +0.17%
  • WIG30 2506.12 +0.25%
  • WIG 56423.21 +0.19%
  • sWIG80 11496.10 -0.48%
  • mWIG40 3902.15 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:18

Dostosuj

Temat: Gospodarka wg PiS

Duda: 500 plus nie może obniżać alimentów, to byłby absurd. Nowelizacja ustawy już w Sejmie

Duda: 500 plus nie może obniżać alimentów, to byłby absurd. Nowelizacja ustawy już w Sejmie
Foto: Shutterstock Foto: Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy 500 plus

Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy, która spowoduje, że świadczenie z programu 500 plus nie będzie obniżać wysokości świadczeń alimentacyjnych. "Absurdem" nazwał sytuację, kiedy alimenty mogą zostać obniżone z powodu otrzymywania 500 zł na dziecko.

ZOBACZ PROJEKT USTAWY AUTORSTWA PREZYDENTA

Wyraźne wskazanie, że świadczenie wychowawcze nie wpływa na zakres obowiązku alimentacyjnego - to cel prezydenckiego projektu noweli Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który wpłynął do Sejmu. Proponowane zmiany odnoszą się do rządowego programu "Rodzina 500 plus".

"Właśnie został złożony projekt (...) dotyczący pewnego uzupełnienia rozwiązań prawnych dotyczących programu 500 plus. A mianowicie chodzi o to, żeby to świadczenie - 500 złotych na dziecko - nie mogło być powodem obniżenia świadczeń alimentacyjnych przez sądy przy ich ustalaniu. Tak, że jest większy dochód w rodzinie, ponieważ jest 500 plus, a zatem ten, kto jest zobowiązany do alimentów będzie płacił mniej, bo jest 500 plus. Nie, tak nie może być" - powiedział PAP prezydent.

Jak dodał, intencją programu 500 plus od początku było to, aby świadczenie na dzieci nie powodowało obniżki żadnych innych świadczeń.

- To ma być program, którego celem - oprócz zachęty demograficznej, która jest elementem podstawowym - był także element podniesienia stopy życia rodzin wychowujących dzieci i przede wszystkim dania więcej pieniędzy na dzieci, na wychowanie dzieci. To jest absurd, żeby z tego tytułu były niższe świadczenia alimentacyjne - zaznaczył Andrzej Duda.

O nowelizacji

W prezydenckim projekcie proponuje się zmianę artykułu, regulującego kwestię wpływu świadczeń z programu 500 plus na istnienie i zakres obowiązku alimentacyjnego. "Zmiana polega na wyraźnym wskazaniu, że świadczenie wychowawcze oraz będący jego odpowiednikiem dodatek w wysokości świadczenia wychowawczego, nie wpływają na zakres obowiązku alimentacyjnego" - podkreślono w uzasadnieniu projektu.

Jak wskazują jego autorzy, pozwoli to na uniknięcie ewentualnych rozbieżności w orzecznictwie sądów rodzinnych oraz zapewni stosowanie przepisów ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (wprowadziła ona program "Rodzina 500 plus") zgodnie z intencjami ustawodawców.

"Celem tej ustawy jest wsparcie osób wychowujących dzieci, poprzez częściowe pokrycie związanych z tym wydatków. Ustawa zmierza zatem do poprawy sytuacji materialnej osób wychowujących dzieci i zwiększenia w ten sposób dzietności, nie zaś do utrzymania obecnego stanu rzeczy. Nie może ona więc być wykorzystywana do zmniejszenia obciążeń alimentacyjnych i pomocy osobom zobowiązanym z tego tytułu, zwłaszcza w sytuacji tak niskiej ściągalności alimentów. Byłoby to nie tylko sprzeczne z jej istotą, ale również rażąco naruszało by zasadę sprawiedliwości społecznej" - wskazano w uzasadnieniu.

Analogiczne rozwiązania zaproponowano w zakresie świadczeń rodzinnych oraz świadczeń dla przysługujących różnym formom pieczy zastępczej.

Kolejna projektowana zmiana wyłącza te świadczenia spod egzekucji komorniczej prowadzonej z rachunku bankowego.

Autorzy projekty wskazują, że choć w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wprowadzono zapisy mające na celu wyłączenie kwot świadczenia wychowawczego spod egzekucji, nie będą one skuteczne w przypadku prowadzenia egzekucji z rachunku bankowego. Nawet w przypadku, gdy środki są chronione przed egzekucją na podstawie przepisów szczególnych (np. część wynagrodzenia za pracę), z momentem wpływu na rachunek bankowy podlegają egzekucji na zasadach określonych dla egzekucji wierzytelności z rachunku bankowego. Komornik sądowy czy też administracyjny organ egzekucyjny nie posiadają bowiem wiedzy, jakie środki znajdują się na zajmowanym rachunku bankowym oraz skąd one pochodzą.

Projektodawcy chcą, aby zmienione przepisy weszły w życie 14 dni po ogłoszeniu ustawy.

Słowa ekspertów

Wiceszef MRPiPS Bartosz Marczuk powiedział w czwartek, że świadczenie z programu 500 plus nie powinno wpływać na wysokość alimentów. Nie wykluczył zmian ustawowych by wyraźnie wskazać, że nie może to być przesłanką do obniżania alimentów.

Jeszcze przed uruchomieniem programu Rodzina 500 plus niektórzy eksperci wskazywali, że świadczenie wychowawcze może być wykorzystywane przez niektórych rodziców jako argument do obniżenia alimentów na dzieci.

Gościem programu "Bilans" w TVN24 BiS był wiceminister Bartosz Marczuk (21.04.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (19)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
bethlehem
Brakuje pieniędzy na emerytury dla ludzi, którzy pracowali 40 lat i opłacali składki. Do tego podnosi się wiek emerytalny. Nie wiadomo czy obecni 30-40 latkowie w ogóle otrzymają jakiekolwiek emerytury, a oni lekką ręką rozdają po 500 zł.
Patologia szerzy patologię
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
anonymouse111
Czy ktoś zastanawiał się nad tym, źe wypuszczeanie na rynek tak ogromnej ilości pieniądza bez pokrycia w zwiększonej produkcji może ( i moim zdaniem tak się stanie ) spowodować wzrost inflacji do dwucyfrowej? Jeśli tak, to - za 500+ dla wybranych - wszyscy zapłacą po 500 do 1000-
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Schift
I znowu chcą sądowi narzucić orzekanie w sprawach cywilnych. Zgodnie z prawem bowiem wysokość dochodów obu stron decydują o wysokości alimentów a trudno 500 PLN nie nazwać dochodem. PiS zatem chce we wszystkich dziedzinach pisać własne prawo kaduka.
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
prawdzic
Pomysły wyborcze p. premier, prezydent nazywa absurdem ? Tudzież sejmową decyzję posłów pis ?? Czyżby wreszcie, Pan Prezydent,zerwał się z łańcucha ? Z góry-GRATULUJĘ !!
 • 4
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
prawdzic
Bezpłatne leki dla seniorów ? Dowiedziałem się w aptece, że sprawa dotyczy leków o wartości poniżej..TRZECH ZŁOTYCH !!! Może SZANOWNA PANI PREMIER RP,skomentuje obietnicę? I ostatni komunikat:''bezpłatne leki''od września ? Proszki na...rozwolnienie ? Bezpłatne ? Brawo, brawo, bravisimo !!
 • 7
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane