• rozwiń

ZUS czeka rewolucja. "Chcemy ograniczyć liczbę stanowisk kierowniczych"

ZUS czeka rewolucja. "Chcemy ograniczyć liczbę stanowisk kierowniczych"
Foto: Franciszek Mazur / Agencja Gazeta Foto: Prezes ZUS zapowiada uproszczenie struktur Zakładu

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska chce uproszczenia struktur w ramach trwającego przeglądu funkcjonowania firmy i jego kadr. Zapowiada on też zmiany struktury organizacyjnej Zakładu, które rozpoczną się najprawdopodobniej w grudniu.

- Będzie zmiana struktury organizacyjnej, będzie jej uproszczenie - mówi prof. Uścińska. W wewnętrznej strukturze zakładu mogą pojawić się specjalne zespoły między departamentami do koordynacji niektórych zadań. - Chcemy ograniczyć liczbę stanowisk kierowniczych średniego szczebla - zapowiedziała prezes ZUS.

Nowe obowiązki

- Chodzi o to, by była jasna odpowiedzialność za pracę i by pracownik wiedział, kto go bezpośrednio nadzoruje, kto mu ustala zakres obowiązków i kto go rozlicza, premiuje z ich wykonania - powiedziała.

Prof. Uścińska wyjaśniła, że analizy wewnętrzne dla tych zmian zostały już wykonane, a do końca października trwał zewnętrzny audyt. - W listopadzie będę miała jego wyniki - czy taki kierunek działań jest uzasadniony z punktu widzenia naszych obowiązków. Jeżeli tak, to oznacza, że już wkrótce rozpoczniemy przygotowania do takiej zmiany organizacyjnej - podkreśliła.

Nowi dyrektorzy

Pytana o radykalną decyzję o odwołaniu wszystkich dyrektorów oddziałów terenowych i konkurs na te 43 stanowiska oraz komentarze, że czyni to po to, by do ZUS wprowadzić swoich ludzi, odpowiedziała, że są one bezzasadne, choćby dlatego, że takich nie ma.

- Ja nie mam swoich ludzi. Ci, którzy mnie znają, wiedzą, że moim motorem jest dążenie do idealnych stanów. Taka organizacja jak nasza ma służyć ludziom, dyrektorzy mają w sposób kompetentny, z wiedzą, umiejętnościami zarządzać - mówiła.

- Dla mnie to są bardzo trudne decyzje, ale chcę, żeby coś się tutaj zmieniło - z punktu widzenia stosunków pracy, należycie rozumianego wypełniania swoich obowiązków. Takie procedury muszą być - powiedziała.

Co z polityką?

Pytana, czy o obsadzie stanowiska nie będą decydowali politycy, zapewniła, że tak nie będzie i po ocenie merytorycznej zdecyduje sama. - Będzie decydował konkurs - rekomendacja komisji konkursowej - wiedza, kompetencje, umiejętności. W piątek wszyscy kandydaci zdawali testy, trochę trzeba było się przygotować - z różnych aktów prawnych - stwierdziła prof. Uścińska.

Zaznaczyła, że kilka dni wcześniej dyrektorzy w Centrali również przechodzili testy kompetencyjne, a ona sama, na swojej drodze naukowej i eksperckiej stale przechodzi ocenę swojej wiedzy i umiejętności. - To chyba normalne, jeśli chcemy być zatrudnieni na jakimś stanowisku, jeśli mamy kompetentnie służyć ludziom - mówiła. - Ma być wiedza, kompetencje i umiejętności, taka osoba merytorycznie ma się obronić - tłumaczyła swe motywy.

7 października dyrektorzy oddziałów ZUS otrzymali zwolnienia; ich funkcje wygasną 30 listopada. Zarząd Zakładu ogłosił konkurs na te stanowiska we wszystkich 43 oddziałach. Dokumenty można było składać do 21 października. Najmniej - po jednym kandydacie, którzy spełnili wymogi formalne startuje na stanowisko dyrektora oddziałów ZUS w Słupsku i Koszalinie; najwięcej - czternastu - na szefa III oddziału w Warszawie.

Osoby, które spełniły wymagania formalne, w piątek rozwiązywały test wiedzy o ubezpieczeniach społecznych i finansach państwa. Po nim kompetencje menadżerskie kandydatów sprawdzą eksperci zarządzania kadrami spoza ZUS, co ma zagwarantować obiektywizm konkursu. Po przejściu tych dwóch etapów o nominacjach zdecyduje prezes ZUS po rozmowie z kandydatami, tak by mogli objąć stanowiska 1 grudnia.

Zobacz. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwolnił w piątek dyrektorów swoich oddziałów. Opuszczą oni swoje stanowiska z dniem 30 listopada. Rozpisano konkurs na te stanowiska. Dotychczasowi dyrektorzy mogą w nim startować (wideo z 07.10. 2016 r.)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (8)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
pomorzankaowou
Kolejna dobra zmiana.Słuszne posunięcie,oczywiście,że ograniczyć stanowiska kierownicze a kierowników zapędzić do pracy..roboty jest dość a brak jest rąk,dość siedzenia tylko w tabelkach i statystykach.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Yaspi
Żadne półśrodki nic nie zmienią. Ta organizacja przestępcza powinna zostać zlikwidowana, a pracownicy od kierownika wzwyż osadzeni i skazani.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
FFF
Loading...
FFF
W ZUS tak jak i w wielu innych zakłądach budżetowych jest za dużo wodzów a za mało indian. Oby tylko te zmiany nie służyły do selekcji pod kątem pogladów politycznych.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
SynAlzheimera
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane