• rozwiń

Prezes YouTube spotkała się z prezydentem Dudą

Foto: Jacek Turczyk/PAP Foto: Susan Wojcicki otrzymała od prezydenta biało-czerwoną flagę

Andrzej Duda spotkał się we wtorek z prezes YouTube Susan Wojcicki. Prezydent wręczył jej, jako honorowej ambasadorce Polski, biało-czerwoną flagę.

Andrzej Duda rozmawiał z prezes YouTube o wspieraniu start-upów i nowych technologii, a także inwestycjach Google w Polsce - podała Kancelaria Prezydenta RP na Twitterze.

Inwestycje w nasz region

Wojcicki uczestniczyła wcześniej w warszawskim Kongresie Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej "Central Eastern Europe Innovators Summit".

- Kolejny Google albo YouTube przyszłości może naprawdę narodzić się gdziekolwiek, również mogą go wymyślić ludzie waszego regionu. I właśnie dlatego jesteśmy gotowi rozszerzać nasze inwestycje w ten region. Bo wiemy, że małe, ambitne zespoły mogą osiągnąć praktycznie wszystko - podkreślała.

- Jesteśmy świadkami unikalnego punktu zwrotnego w historii, gdzie technologia i talent zaczynają jednoczyć się, dając ludziom niesamowite możliwości - zauważyła. - Wszyscy tutaj mają teraz szanse przyspieszyć ten niesamowity wzrost - dodała.

Według Wojcicki, początkujący przedsiębiorcy i twórcy potrzebują takich narzędzi, jak YouTube, aby się rozwijać, potrzebują też środowiska, które w pełni pozwoli im zrealizować ich potencjał.
Mama Google'a

Susan Wojcicki z wykształcenia jest ekonomistką i przez wiele lat była wiceszefową Google. Od 2014 roku jest prezesem YouTube. Posiada polskie obywatelstwo.

Urodziła się w 1968 roku w Stanach Zjednoczonych. Jak informuje Kancelaria Prezydenta, jej ojciec Stanley Wojcicki ma polskie pochodzenie, jest profesorem fizyki na Uniwersytecie Stanforda. Matka Esther Wojcicki jest dziennikarką i edukatorką o rosyjsko-żydowskich korzeniach.

Dziadek Susan, Franciszek Wójcicki, był prawnikiem i posłem na Sejm Ustawodawczy. Babcia, Janina Wójcicka, była pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1948 roku opuściła Polskę wraz ze swym synem, a ojcem Susan. Dziadkowi Susan nigdy nie udało się wyjechać z Polski.

Susan Wojcicki z wyróżnieniem ukończyła Uniwersytet Harvardzki. Posiada tytuł magistra ekonomii z UC Santa Cruz oraz MBA z Uniwersytetu Kalifornijskiego. W latach 1999-2014 kierowała działem marketingu Google. Nazywana jest "mamą Google’a".

Początki w garażu

Google przez pierwsze pół roku swojej działalności miał siedzibę w garażu Wojcickich w Kalifornii. We wrześniu 1998 roku Susan Wojcicki wynajęła swój garaż dwóm młodym informatykom Siergiejowi Brinowi i Larry’emu Page’owi, za 1,7 tys. dolarów miesięcznie. Tak właśnie rozpoczęła działalność firma Google Inc.

Wojcicki była pierwszym kierownikiem marketingu Google'a. Prowadziła m.in. takie projekty, jak Google Images, Google Books, Google Video. Jako wiceprezes ds. reklamy i handlu była odpowiedzialna za produkty stanowiące 87 proc. przychodów firmy w 2012 roku.

Miała też duży wpływ na kształtowanie się kultury korporacyjnej Google.

Głos Susan Wojcicki, jako matki pięciorga dzieci, był jednym z najważniejszych głosów podnoszonych w dyskusji na temat wspierania przez pracodawców matek. Wielokrotnie podkreślała, że połączenie macierzyństwa z pracą, nawet na bardzo wymagającym stanowisku, jest możliwe.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane